نشریه روان‌شناسی افغانستان به جمع خانواده مطبوعات پیوست

۲۲ دلو ۱۳۹۴

کابل: نخستین ماهنامه چاپی تخصصی روان‌شناسی برای افغانستان، به طور رسمی به جمع مطبوعات کشور پیوست.

از نخستین شماره این نشریه امروز در مراسمی در «شفاخانه بین المللی افغان جرمن» در کابل روگشایی شد.

شرف الدین عظیمی، استاد پوهنتون و صاحب امتیاز ماهنامه روان شناسی به پژواک گفته است که این نشریه با هدف بررسی مسائل روانی در افغانستان و اطلاع رسانی در این زمینه چاپ شده است.

به گفته وی، یکی از بدبختی‌های مردم افغانستان، در نظر نگرفتن حالات و روان آن‌ها می‌باشد.

در صفحه اول این ماهنامه، مطلبى در زمینه مطالعات روانی نوشته شده است و درآن آمده است که افسردگی، فشار روانى، اضطراب و سایر اختلالات روانی از خصوصیات مهم مردم جوامع درگیر جنگ به حساب می‌آید.

درادامه این مطلب، از بیماری روانى به عنوان یک معضل جدی در کشور نام برده شده و گفته شده است که جنگ‌های چند دهۀ گذشته، مهاجرت‌ها، ناملایمات درزندگى خانوادگى، مواد مخدر، نصاب درسى سنتى وغیر معیارى، تبلیغات مخرب فرهنگى، نبود منابع اکادمیک و معاصر، میزان افراد مبتلا به این بیماری را بالا برده است.

عبدالمنان حقیار، از استادان روان‌شناسی گفت که حکومت افغانستان و روان‌شناسان در راستای اطلاع رسانی درباره این بیماری کوتاهی کرده‌اند.

به گفته وی، بخش عمده از دردهای بدن انسان، ناشی از تکالیف روانی است و از همین رو روان‌شناسی بسیار با اهمیت است و باید در این زمینه با جدیت کار شود.

به گفته مسوولان ماهنامه روان‌شناسی، این ماهنامه به زبان‌های دری و پشتو و در چهار صفحه رنگی با تیراژ یک هزار نسخه چاپ شده و قرار است به صورت رایگان به دسترس شفاخانه‌ها، محصلان روان‌شناسی و علاقه مندان روان‌شناسی قرار بگیرد.