هدف قرار دادن خبرنگاران را به عنوان یک جنایت بشری محکوم می کنیم

هدف قرار دادن خبرنگاران را به عنوان یک جنایت بشری محکوم می کنیم

27 ثور 1396

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله انتحاری امروز کابل که در میان خبرنگاران صورت گرفت به عنوان اقدامی وحشیانه و شیطانی و جنایت ضد بشری به شدت محکوم می کند.

این رویداد حوالی صبح امروز هنگامی رخ داد که خبرنگاران در حال پوشش یک حمله انتحاری در منطقه شش درک بودند که یک حمله کننده انتحاری دیگر خود را در میان آنان منفجر کرد.

وزارت صحت عامه گفته است که تا اکنون(حوالی ساعت ۱۱ صبح) مشخص شده است که در این دو رویداد حداقل ۲۵ تن از جمله چند خبرنگار کشته و ۴۵تن دیگر که خبرنگاران نیز شامل هستند زخم برداشته اند.

این وزارت می گوید که طبق اطلاعات ابتدایی، حداقل نه تن از خبرنگاران (دو تن از تلویزیون یک، یک تن از تلویزیون طلوع، یک تن از تلویزیون جهان و دو تن از رادیو آزادی) جان باخته اند. بهدلیل انتقال آسیب دیدگان به شفاخانه های مختلف، احتمال دارد شمار قربانیان و زخمی ها تغییر کند.

همچنین در رویدادی دیگر احمد شاه خبرنگار بی بی سی در ولایت خوست توسط افراد مسلح ناشناس ترورگردید و جان باخت

مرکز خبرنگاران افغانستان، هدف قرار خبرنگاران را به عنوان غیرنظامیانی که برای بازتاب یک رویداد به محل حادثه رفته بودند، اقدامی شرم آور، غیر انسانی و خلاف موازین دینی می داند و آن را به عنوان جنایت ضد بشری محکوم می کند.

این نهاد حامی خبرنگاران و رسانه ها از مسولان امنیتی می خواهد امنیت جانی خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهند و اجازه ندهند این گونه رویدادها تکرار شود. مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از همکاران رسانه ای می خواهد هنگام کار به ویژه پوشش رویدادهای تروریستی، بیشتر احتیاط کنند.

حمله بر خبرنگاران، کارمندان رسانه ای و  رسانه های افغانستان موضوع تازه ای نیست.

هفته گذشته عبدالمنان ارغند خبرنگار تلویزیون کابل نیوز در قندهار، هنگامی که به سوی دفترش در حرکت بود از سوی افراد مسلح ناشناس هدف قرار گرفت و جان باخت.

این گونه  حمله ها در سه سال گذشته رو به افزایش و البته پر تلفات بوده است که از جمله هدف قراردادن موترحامل کارمندان طلوع در کابل  با هفت کشته، و حمله بر رادیو و تلویزیون ننگرهار که چهار قربانی بر جا گذاشت و همچنان حمله بر تلویزیون شمشاد با یک کشته، نمونه هایی از جنایاتی است که علیه خبرنگاران و رسانه ها در کشور صورت گرفته است.

آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ تعداد خبرنگاران و سایر کارمندان رسانه ای جان باخته در مقایسه با سال ۱۳۹۵، با ۱۴ مورد افزایش به ۲۱ تن رسید و در این سال حداقل ۵۷ تن دیگر نیز در این مدت زخمی شده اند که تا اکنون بی سابقه بوده است.

عامل بیشتر این رویداد ها گروه نو ظهور داعش و همچنان طالبان بوده اند و متاسفانه عاملان و سازمان دهندگان همه این جنایات از مجازات معاف بوده اند.