همدردی روزنامه‌نگاران ایرانی با قربانیان حمله به کارکنان تلویزیون طلوع

همدردی روزنامه‌نگاران ایرانی با قربانیان حمله به کارکنان تلویزیون طلوع

دوشنبه ۵ دلو ۱۳۹۴

جمعی از روزنامه نگاران ایرانی خارج و داخل این کشور، با امضای نامه ای، با قربانیان حمله به کارکنان تلویزیون طلوع ابراز همدردی کرده اند.

چهارشنبه هفته گذشته در حمله انتحاری به مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی در کابل، ٧ کارمند این شرکت رسانه‌ای که برای تلویزیون طلوع برنامه تولید می کردند کشته و ٢۵ نفر دیگر زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

به گزارش بی بی سی، در نامه روزنامه نگاران ایرانی که به امضای حدود ۱۰۰ تن رسیده، آمده است: "ضمن ابراز همدردی با همکاران سوگوارمان که در چنین شرایطی همچنان چراغ رسانه‌های آزاد را در افغانستان روشن نگه‌داشته‌اند، همبستگی‌ صمیمانه‌مان را با آنها اعلام می‌داریم و از همه‌ مقامات مسئول در افغانستان می‌خواهیم تا امنیت کامل را برای اصحاب رسانه تامین کنند."

امضا کنندگان نامه از دولت افغانستان خواسته اند که "مسببان این حادثه‌ دهشتناک" را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

حمله روز چهارشنبه به کارمندان تلویزیون طلوع با واکنش گسترده مردم، فعالان مدنی، رسانه‌های افغانستان و همچنین شماری از نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق خبرنگاران روبرو شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد این حمله را محکوم و فدراسیون خبرنگاران افغانستان روزی که حمله انجام شده را "چهارشنبه سیاه در تاریخ رسانه‌ای افغانستان" نامگذاری کرده است.