وب‌سایت خبرگزاری خامه پرس هدف حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس خارج شده است

وب‌سایت خبرگزاری خامه پرس هدف حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس خارج شده است

۸ جوزا ۱۳۹۹

کابل- وب‌سایت خبرگزاری خامه پرس امروز از سوی گروه موسوم به " ارتش سایبری افغانستان" هدف حمله قرار گرفته و از دسترس خارج شده است.

خوشنود نبی‌زاده، رئیس خبرگزاری خامه پرس به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱۲ ظهر امروز رخ داده است

به گفته وی، هکرها که خود را ارتش سایبری افغانستان(Afghan Cyber Army) می‌نامند با نشر پیامی در فیسبوک و توییتر مسؤلیت این حمله را به عهده گرفته‌اند.

آقای نبی‌زاده افزود که این یک جرم سایبری است و از نهادهای مسؤل دولتی می‌خواهد به آن رسیدگی کنند.

در پیام منتشر شده از سوی گروه موسوم به ارتش سایبری افغانستان در فیسبوک که به زبان انگلیسی می‌باشد از خامه پرس بخاطر نشر خبری در مورد شیوع ویروس کرونا در بین نیروهای امنیتی افغان، انتقاد شده است. این گروه گفته است که خبر منتشر شده دروغ است و باید حذف شود.

اما رئیس خامه پرس خاطر نشان کرد که خبر مذکور به نقل از نشریه امریکایی نیویورک تایمز نشر شده است و نام این رسانه هم عنوان یک منبع معتبر درج شده است.  

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله سایبری به خامه پرس را اقدامی در جهت سانسور و محدودیت فعالیت یک رسانه آزاد می‌داند و آن  را محکوم می‌کند و کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها می‌خواهد این مساله را به شکل جدی پیگیری کرده و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهد.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته حمله مشابه از سوی همین گروه به وب‌سایت روزنامه هشت صبح صورت گفته بود. ارتش سایبری افغانستان با نشر پیامی در فیسبوک به نشر کاریکاتور محمد اشرف غنی رئیس جمهور اعتراض کرده بود.