وزارت امور داخله: قاتلان داعی و ملاله میوند بازداشت شده‌اند

۲۰ قوس ۱۳۹۹

کابل- وزارت امور داخله می‌گوید که قاتلان الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی و ملاله میوند، گوینده تلویزیون انعکاس و راننده‌اش، طاهرخان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله در حساب توییترش نوشته است فردی که باشنده اصلی ولسوالی چارچینو ولایت ارزگان است و "نقش مستقیم" در قتل داعی داشته است، بازداشت شده و به جرم خود اعتراف کرده است.

آرین ویدئوی اظهارات منتسب به فرد متهم به این قتل را پخش کرده است که در آن از ارتباط و همدستی خود با طالبان سخن می‌گوید.

گروه طالبان قبل از این اعلام کرده بود که در این رویداد نقشی نداشته است.

الیاس داعی یک ماه قبل بر اثر انفجار ماین مغناطیسی که به موترش نصب شده بود در شهر لشکرگاه ولایت هلمند کشته شد. در این رویداد مجتبی محمدی، خبرنگار آزاد که  برادر داعی است، با دو غیر نظامی دیگر زخمی شد.

سخنگوی وزارت امور داخله در عین حال از بازداشت یک تن دیگر به اتهام قتل ملاله میوند و راننده‌اش خبرداده است و گفته است که تحقیقات پولیس از این فرد ادامه دارد و به زودی ویدئوی اعتراف او نشر خواهد شد.

خانم میوند که مجری تلویزیون انعکاس بود حوالی ساعت ۷ صبح امروز بر اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس در ساحه گولایی عربان در ناحیه سوم شهر جلال آباد کشته شد. در این رویداد طاهرخان راننده او نیز بر اثر اصابت گلوله جان باخت.

 یک وب سایت منتسب به داعش مدعی شده است که این گروه مسؤل حمله به خانم میوند بوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از پیشرفت در پرونده‌های حمله به الیاس داعی و ملاله میوند، می‌گوید که حکومت باید روند تحقیقات در مورد این رویدادها را با جدیت ادامه دهد و عدالت را تامین کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان نهاد مستقل مدافع و حامی خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور، چگونگی پیشرفت تا نهایی شدن پرونده‌ها و اجرای عدالت در مورد عوامل این جنایات را پیگیری و اطلاع رسانی خواهد کرد.