پولیس کابل دو نفر را به اتهام حمله و تهدید یک خبرنگار زن بازداشت کرد

۲۸ قوس ۱۳۹۹

کابل- پولیس کابل دو تن را به اتهام حمله و تهدید فرحناز غنی‌زاده گرداننده برنامه‌های سیاسی تلویزیون سبا بازداشت کرده است. خانم غنی‌زاده می‌گوید این رویداد روز گذشته هنگامی رخ داد که می‌خواست به محل کارش برود.

فرحناز غنی‌زاده به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" روز گذشته هنگامی می‌خواستم از خانه خود در منطقه قلعه وزیر مربوط ناحیه پنجم به محل کار بروم یک موتر کرولای سواری توقف کرد و یکی از سرنشینان ببازوی مرا گرفت اما دیگری گفت که فیر(شلیک)کن."

وی افزود:" من مقاومت کردم و این نفر مرا چندین متر روی سرک کشید، در جوی کنار جاده انداخت و دستکول‌ام را که در آن مبایلم، مقداری پول، کارت‌های بانکی و اسناد هویتی‌ام بود با خود برد."

این گرداننده تلویزیون سبا می‌گوید که در این رویداد به شکل سطحی از ناحیه پا و دست زخم برداشته است. غنی زاده خاطر نشان کرد که او لحظاتی بعد پولیس را در جریان قرار داد و متهمان بازداشت شدند.

وی مدعی است که از چند روز به این سو از سوی دو نفر که نظامی‌پوش بودند تحت نظر بود اما کسانی که به او حمله کردند، افراد دیگری بودند.

فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، بازداشت شدگان را سارق خوانده و گفته است که آن‌ها به جرم خود اعتراف کرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بروز این رویداد، از فرماندهی پولیس کابل بخاطر اقدام فوری در بازداشت متهمان قدردانی می‌کند.

احمد قریشی رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" با توجه پیچیدگی تهدیدها و حمله‌های مرگبار اخیر به خبرنگاران در کشور، هر گونه اقدام علیه کارمندان رسانه‌ای در هر سطح و از سوی هر شخص و یا گروهی که باشد، به شدت نگران کننده است."

وی افزود:" ما از نهادهای امنیتی می خواهیم مسأله تامین امنیت خبرنگاران وعاملان تهدید و خشونت علیه آن‌ها را جدی بگیرند و نهادهای عدلی و قضایی با پیگیری این گونه قضایا، به فرهنگ معافیت از مجازات نه بگویند و عدالت را تامین کنند."

در حدود یک ماه اخیر، پنج خبرنگار و کارمند رسانه‌ای و یک خبرنگار سابق در کشور جان خود را از دست داده‌اند. یما سیاوش خبرنگار سابق طلوع نیوز و الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی بر اثر انفجار موترهای حامل شان در کابل و لشکرگاه جان باختند. یک هفته پیش، ملاله میوند، مجری تلویزیون انعکاس و راننده‌اش در شهر جلال آباد کشته شد و یک روز بعد از آن، فردین امینی گوینده خبر تلویزیون آریانا نیوز به گونه مرموز در کابل جان باخت.