پولیس در مورد مرگ مشکوک فردین امینی گرداننده برنامه های سیاسی آریانانیوز تحقیق کند

۲۱ قوس ۱۳۹۹

کابل- پولیس کابل می گوید که فردین امینی گرداننده برنامه های سیاسی تلویزیون آریانا نیوز بر اثر یک رویداد در کابل جان باخته است.

شریف حسن‌یار، رئیس شبکه آریانانیوز به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد صبح امروز رخ داده است. به گفته وی، در حالی که پولیس از خودکشی امنیتی سخن می‌زند، خانواده این خبرنگار ‌می‌گوید که او به قتل رسیده است.

فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد صبح امروز در ساحه مربوط به شهرک منشی غلام کابل رخ داده است. وی افزود که تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که آقای امینی خودکشی کرده است.

فرامرز تصریح کرد که پولیس تحقیقات خود را در مورد رویداد آغاز کرده است تا چگونگی آن به صورت دقیق روشن شود.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز همدردی با خانواده و همکارانش در تلویزیون آریانانیوز گفت:" ما از جان باختن فردین امینی به شدت متاثر شدیم، او یک چهره موفق رسانه‌ای بود و مرگ او ضایعه‌ای بزرگ به جامعه رسانه‌ای کشور است."

وی افزود:" ویدئویی دلخراش از آقای امینی درحالی که خون آلود است و توسط شماری از مردم به شفاخانه انتقال داده می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است. این ویدئو سندی بر تائید خودکشی نیست و پولیس باید به شکل جدی و شفاف این رویداد مشکوک را بررسی و نتیجه دقیق آن را هر چه زودتر اعلام کند."

این رویداد در حالی رخ می دهد که دو روز پیش ملاله میوند، مجری تلویزیون انعکاس و راننده اش، طاهرخان، از سوی افراد مسلح در شهر جلال آباد کشته شد. یک ماه پیش، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی بر اثر انفجار یک ماین مغناطیسی که بر موتر حاملش نصب شده بود، در لشکرگاه جان باخت.

 روز گذشته، وزارت امور داخله اعلام کرد که قاتلان الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی و ملاله میوند، گوینده تلویزیون انعکاس و راننده‌اش، طاهرخان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله در حساب توییترش نوشته است فردی که باشنده اصلی ولسوالی چارچینو ولایت ارزگان است و "نقش مستقیم" در قتل داعی داشته است، بازداشت شده و به جرم خود اعتراف کرده است.

آرین ویدئوی اظهارات منتسب به فرد متهم به این قتل را پخش کرده است که در آن از ارتباط و همدستی خود با طالبان سخن می‌گوید.

گروه طالبان قبل از این اعلام کرده بود که در این رویداد نقشی نداشته است.

سخنگوی وزارت امور داخله در عین حال از بازداشت یک تن دیگر به اتهام قتل ملاله میوند و راننده‌اش خبرداده است و گفته است که تحقیقات پولیس از این فرد ادامه دارد و به زودی ویدئوی اعتراف او نشر خواهد شد.

یک وب سایت منتسب به داعش مدعی شده است که این گروه مسؤل حمله به خانم میوند بوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از پیشرفت در پرونده‌های حمله به الیاس داعی و ملاله میوند، می‌گوید که حکومت باید روند تحقیقات در مورد این رویدادها را با جدیت ادامه دهد و عدالت را تامین کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان نهاد مستقل مدافع و حامی خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور، چگونگی پیشرفت تا نهایی شدن پرونده‌ها و اجرای عدالت در مورد عوامل این جنایات پیگیری و اطلاع رسانی خواهد کرد.