افزایش ۲۱ درصدی آمار رویدادهای خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در افغانستان در سال ۱۳۹۸

۲۷ حوت ۱۳۹۸

کابل: گزارش سالانه مرکز خبرنگاران افغانستان در زمینه میزان امنیت و مصونیت خبرنگاران در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که شمار رویدادهای خشونت آمیز و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌ها در مقایسه با سال ۱۳۹۷ حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است.

بر اساس یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان که امروز در یک نشست خبری در کابل به مناسبت روز ملی خبرنگار اعلام شد،  در ۱۲ ماه گذشته، حدود ۱۱۶ مورد خشونت، تهدید، توهین و تحقیر خبرنگاران و یا حمله به خبرنگاران و تاسیسات رسانه‌‌ای در کشور به ثبت رسیده است.

 

احمد قریشی، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که بر اساس معلومات این نهاد در سال ۱۳۹۸ در مجموع شمار رویدادها در مقایسه به ۹۲ مورد ثبت شده در سال ۱۳۹۷- بجز این‌که در شمار قربانیان کاهش قابل ملاحظه رخ داده است- در زمینه سایر رویدادهای خشونت آمیز و تهدید و ارعاب علیه خبرنگاران و رسانه‌ها سیر صعودی داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵ تن که شامل سه خبرنگار، یک کارمند تخنیک و یک کارمند امنیتی رسانه‌ای می‌شود در کشور جان خود را از دست داده اند. سخی بلوچ، کارمند بخش تخنیک آمریت رادیو تلویزیون ملی در شهر قلات ولایت زابل(۲۰ جوزا)، عبدالرؤف ایمل‌زی، محافظ رادیو و تلویزیون شمشاد در کابل( ۱۰سرطان)، نادرشاه صاحب زاده، خبرنگار رادیو صدای گردیز در شهر گردیز ولایت پکتیا(۲۲ سرطان)، عبدالحمید هوتکی، خبرنگار رادیو هیواد در قندهار(۳ میزان) و صفر محمد اتل مجری رادیو سمون در تاریخ ۱۲ جدی در شهر لشکرگاه هلمند جان خود را از دست داده است.

قریشی خاطر نشان کرد که حداقل ۲۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در این مدت در رویدادهای تروریستی و جنایی زخمی شده اند. بر اساس این آمار، گروه طالبان در کشتن یک خبرنگار و یک کارمند رسانه و افراد ناشناس به کشتن دو خبرنگار و یک کارمند رسانه مظنون و یا متهم هستند. همچنان، در قضایای زخمی شدگان، طالبان به زخمی کردن ۱۴ خبرنگار  و کارمند رسانه‌ای، افراد مسلح ناشناس در ۶ مورد و و داعش در ۲ مورد متهم می‌باشد.

بر پایه آمار مرکز خبرنگاران افغانستان، هر چند شمار قربانیان جامعه رسانه‌ای در مقایسه سال ۱۳۹۷، به شکل قابل ملاحظه‌ای(۱۵ تن) کاهش یافته است اما جان باختن پنج خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در حالی که به گفته حکومت و منابع بین‌المللی، گروه داعش- از عاملان اصلی خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان- سرکوب شده است، میزان بالای خشونت و تهدید علیه خبرنگاران نشان می‌دهد که سطح خطر تا چه اندازه زیاد است و کار خبرنگاری در افغانستان همچنان هزینه بسیار سنگینی دارد.

همچنان، بر مبنای آمار ثبت شده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان، در ۱۲ ماه اخیر ۲۸ مورد تهدید، ۳۲ مورد توهین و تحقیر، ۱۱ مورد ربوده شدن، ۸ مورد بازداشت،  ۶ مورد لت و کوب و ۴ مورد اقدام مسلحانه علیه خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور به ثبت رسیده است.

در ۲۸ قضیه تهدید خبرنگاران در سال ۱۳۹۸، در ۸ مورد مقام‌های دولتی/حکومتی، ۶ مورد افراد ناشناس، ۵ مورد طالبان،  ۵ مورد زورمندان و در ۴ مورد پولیس متهم است. در ۳۲ قضیه توهین و تحقیر خبرنگاران، نیروهای پولیس ملی در ۲۱ مورد، محافظان ریاست جمهوری ۴ مورد، زورمندان ۴ مورد و مقام‌ها و مسؤلان دولتی در ۳ مورد متهم هستند. همچنان در رویدادهای ربوده شدگان، تمام هر ۱۱ مورد از سوی طالبان صورت گرفته است و خبرنگاران از یک روز تا حداکثر دو روز در اسارت بوده‌اند. در ۱۲ ماه گذشته، ۶ مورد لت و کوب شامل ۳ مورد از سوی اردوی ملی، ۱ توسط محافظان ریاست جمهوری، ۱ مورد از سوی فرد مسؤل دولتی و  ۱مورد توسط شخص ناشناس صورت گرفته است. افزون براین در این مدت، ۳ رویداد حمله مسلحانه به خبرنگاران از سوی افراد ناشناس و یک مورد از سوی طالبان و ۸ مورد بازداشت موقت از سوی امنیت ملی نیز به ثبت رسیده است.

بر پایه گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، از مجموع ۱۱۶ رویداد علیه خبرنگاران در سال ۱۳۹۸، دولت(شامل نیروهای امنیتی، مقام ها و مسؤلان دولتی و حکومتی) به ۵۳ مورد، طالبان ۳۳ مورد، افراد ناشناس ۱۹ مورد، زورمندان ۹ مورد و داعش در ۲ مورد متهم می‌باشد.

افزون بر موارد قابل ملاحظه خشونت و تهدید، بررسی تازه مرکز خبرنگاران افغانستان در نشست با خبرنگاران در هشت حوزه کشور نشان می‌دهد که محدودیت در دسترسی به اطلاعات شدیدتر شده است که با توجه مشکلات اقتصادی رسانه‌ها، عرصه کاری برای خبرنگاران تنگ‌تر شده است. مرکز خبرنگاران به این باور است که ادامه این وضعیت باعث تشدید خودسانسوری و کاهش کارهای اصیل رسانه‌ای شده است که می‌تواند اثرات منفی و زیانباری برای کشور داشته باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از جوانب جنگ در کشور می‌خواهد به حقوق خبرنگاران احترام گذاشته و زمینه کار خبرنگاران و رسانه‌ها در فضای امن و مصون را فراهم سازند. در این راستا رهبری دولت افغانستان  باید تعهد قاطع سیاسی بدهد که برای کاهش و رفع نگرانی جامعه رسانه‌ای، قوانین و مقرره‌های مربوط و طور ویژه به تصامیم کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها در رسیدگی به رویدادهای خشونت و تهدید خبرنگاران و رسانه‌ها احترام گذاشته و آن‌ها را عملی می‌کند. 


لطفا برای کسب معلومات  بیشتر در این مورد، به گزارش سالانه مرکز خبرنگاران افغانستان مراجعه کنید