گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز: پیشرفت آزادی اطلاع رسانی در افغانستان توام با ادامه خشونت و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه ها

گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز: پیشرفت آزادی اطلاع رسانی در افغانستان توام با ادامه خشونت و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه ها

۱ ثور ۹۵

کابل:سازمان گزارشگران بدون مرز، در رده بندی خود از شاخص آزادی رسانه‌ها در جهان در سال ۲۰۱۶، گفته است که افغانستان جایگاه خود را نسبت به سال گذشته، با پیشرفت اندکی حفظ کرده است.

در این گزارش که امروز منتشر شد، از پیشرفت افغانستان در زمینۀ آزادی اطلاع رسانی استقبال شده؛ اما نسبت به میزان بالای تهدید و خشونت ابراز نگرانی شده است.

در این گزارش، افغانستان در میان ۱۸۰ کشور جهان، در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته، که نسبت به سال ۲۰۱۵، دو رتبه صعود کرده و همچنان جایگاه بهتر خود را در این زمینه نسبت به هر پنج کشور همسایه حفظ کرده است

گزارشگران بدون مرز، افزوده است که بهبود این وضعیت در افغانستان با وجود دشواری‌های زیاد؛ به دلیل وجود رسانه‌های مستقل و پویا و برخی اصلاحات در قوانین مربوط به نفع رسانه‌های همگانی است .

این سازمان مدافع آزادی بیان تصریح کرده است که آزادی اطلاع رسانی در افغانستان، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، در برابر بحران‌ها و پیامدهای خشونت‌بار، پایداری کرده است و با وجود سربرآوردن گروه دولت اسلامی(داعش)، در کنار طالبان و تهدیدهای جدی جهادگران؛ اما همچنان پابرجاست.

در این گزارش آمده است که در سال گذشته، طالبان و گروه داعش فعالیت‌های خود را در افغانستان گسترش دادند و خبرنگاران و رسانه‌ها را از آن جمله دفا‌تر رادیودنیای نوین در پروان و آژانس خبری پژواک و صدای امریکا و رادیوکلید در شهر جلال‌آباد را به شکل مستقیم با بم دستی هدف حمله قرار دادند.

افزون براین، گزارشگران بدون مرز خاطرنشان کرده است که در برخی مناطق که درگیری شدت داشته است، مانند ننگرهار و بغلان، خبرنگاران و رسانه‌ها مجبور به کاهش و یا حتی توقف کامل فعالیت‌های خود شدند.

این نهاد بین المللی مدافع آزادی بیان تصریح کرده است با وجود آن که افغانستان هر روز بیشتر به جنگ داخلی همه‌گیر وارد می‌شود، و خبرنگاران همچنان با تهدید و حمله های خشونت بار مواجه هستند، حکومت وحدت ملی در حمایت از آزادی اطلاع‌رسانی، اقداماتی را انجام داده است.

انحلال کمیسیون (پیشین) بررسی تخطی و رسیدگی به شکایات رسانه یی، توشیح قانون دسترسی به معلومات و حکم رئیس جمهور افغانستان «در مورد تطبیق بهتر قوانین مربوط به رسانه‌های همگانی در راستای تقویت آزادی بیان و تأمین دسترسی به اطلاعات» و مبارزه با معافیت از مجازات، از جمله مواردی هستند که گزارشگران بدون مرز، از آن‌ها به عنوان دستاوردهای تازۀ افغانستان در راستای آزادی اطلاع رسانی نام برده است.

گزارشگران بدون مرز، در مجموع در این گزارش از کاهش «عمیق و آزاردهندۀ» آزادی فعالیت رسانه یی در جهان ابراز نگرانی کرده است.

ازدياد واستقلال رسانه‌ها، محیط رسانه‌یی و خودسانسوری، چهارچوب‌های قانونی، شفافیت، زیرساخت‌های مورد نیاز و موارد آزار و اذیت خبرنگاران و فعالان رسانه، از جمله شاخص هایی است که این گزارش بر پایۀ آن تهیه شده است.

معلومات منتشر شدۀ این سازمان نشان می‌دهد که کشورهای همسایۀ افغانستان، وضعیت بسیار بدی در این زمینه داشته‌اند. در این سال، ترکمنستان در رتبه ۱۷۸، چین ۱۷۶، ایران ۱۶۹، ازبکستان ۱۶۶، تاجکستان ۱۵۰ و پاکستان جایگاه ۱۴۷‌ام جدول قرار گرفته است.

بر پایه این گزارش، سه کشور اروپایی فنلاند، هالند و ناروی به ترتیب درجایگاه‌های اول تا سوم بهترین کشور‌ها در زمینه آزادی اطلاع رسانی قرار گرفته‌اند و اریتره، کوریای شمالی و ترکمنستان، جزو بد‌ترین‌ها کشور‌ها و در قعر جدول جای دارند.پژواک