نماینده شوراى ولايتى پروان: اگر پژواک خبرم را نشر کند، به خدا خبرنگارش را به موتر بسته و کش می کنم

نماینده شوراى ولايتى پروان: اگر پژواک خبرم را نشر کند، به خدا خبرنگارش را به موتر بسته و کش می کنم

۱۴ حوت ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، ورود یک نماینده شورای ولایتی پروان با افراد مسلح اش به دفتر پژواک و تهدید خبرنگار این رسانه را به شدت محکوم می کند و از حکومت می خواهد به این قضیه با جدیت رسیدگی کند.

به گزارش پژواک، عصمت الله محمدى که به غصب زمین در ولسوالى بگرام و جعل سند تحصیلی صنف دوازده خود متهم شده است، سه روز پیش وارد دفتر مرکزی پژواک در کابل شده و در مقابل کارمندان این رسانه به شکل توهین آمیز تهدید خود را مطرح کرده است.

محمدی افزوده است که پژواک نباید خود را با "کارهای بیوده" ای همانند تهیه گزارش در مورد اتهام های وی مصروف کند، چون به گفته وی رسانه ها حق ندارند تحقیق کنند.

نماینده شورای ولایتی پروان افزوده است:"حرف های مفت نزنيد، مردم را سرگردان نکنيد، به خداوند قسم اگر خبرنگار شما در پروان را گير کنم، در شکم اش لگد مى زنم، من وکيل هستم  در پروان پرسان کنيد، بدون از خدا از بنده نمى ترسم يک بار نه صد بار نشر کنيد؛ اما قسم به خدا که اگر خبرنگار تان را گير کنم، اگر او را با موتر بسته نکردم، بچۀ سگ خواهم بود."

این وکیل شورای ولایتی در ادامه خطاب به کارمندان پژواک  گفته است:"  از قانون حرف نزنيد، کجا است قانون، اگر صد بار نيز گزارش نشر کنيد، به خداوند قسم که پرواى آن را داشته باشم و یا از رئیس جمهور و داکتر عبدالله بترسم."

دانش کروخيل، رئيس پژواک گفت که این نهاد رسانه ای همواره با توجه به اصول ژورنالیزم کار کرده و متعهد است تا گزارش های خود را بر مبنای اسناد و شواهد و نظر تمام طرف های دخیل نشر کند.

وی ضمن انتقاد از این وکیل شورای ولایتی که با افراد مسلح و به زور وارد دفتر پژواک شده است گفت که رفتار این وکیل با کارمندان پژواک غیر اصولی و نادرست بوده است.

کروخیل خاطر نشان کرد چنان چه  بخاطر این گزارش، اداره مرکزی پژواک و یا کارمندان این نهاد در کابل و یا دیگر ولایات با مشکلی مواجه شوند، مسؤلیت آن به دوش عصمت الله محمدی خواهد بود.

رئیس پژواک از حکومت خواست تا با پیگیری این مسئله، اقدام های جدی برای تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران این رسانه روی دست بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، هشدار و تهدید وکیل شورای ولایتی پروان را به مثابه اقدامی در راستای خفه کردن روند آزادی بیان و فعالیت یک رسانه آزاد خوانده و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران از شورای ولایتی پروان  می خواهد این اقدام عصمت الله محمدی را به مثابه یک عمل غیر قانونی و خلاف معیارهای نمایندگی مردم، مورد بررسی قرار دهد و در این زمینه اقدام کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از نهادهای عدلی و قضایی کشور می خواهد  تا با پیگرد قانونی و مجازات این شخص، اجازه ندهند که افراد زورگو رسانه ها را بخاطر فعالیت رسانه یی شان تهدید و یا به خودسانسوری مجبور سازند.