آزادی عکاس"ربوده شده" فرانسوی در افغانستان

آزادی عکاس"ربوده شده" فرانسوی در افغانستان

میدان شهر، ۱۹ حمل ۱۳۹۲

وزارت امور داخله اعلام کرد که پی یر بورژه، عکاس فرانسوی که حدود چهار ماه پیش در کابل ربوده شده بود، آزاد شده است.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله اعلام کرد این عکاس آزاد فرانسوی طی این مدت در ولایت میدان نگهداری می شد، از چنگ آدم ربایان فرار نموده و به از سوی نیروهای امنیتی به کابل انتقال  داده شده است.

صدیقی گفته است که پی یر بورژه از سوی چهار فرد مسلح از یک منطقه شلوغ در شهر کابل ربوده شده بود.

طی این مدت هیچ گروهی مسئولیت ربودن این عکاس را برعهده نگرفته بود اما هنوز چگونگی آزادی وی نیز مشخص نیست اما پیش ازاین یک منبع در کابل به نقل از یک عضو خانواده پی یر بورژه گفته بود که سفارت فرانسه در حال پیگری این قضیه است.

در آن زمان سفارت فرانسه از خانواده این عکاس خواسته بود که به دلیل ملاحظات امنیتی از اظهار نظر در مورد ربوده شدن پی یر خودداری کنند.

تا اکنون در موارد متعددی خبرنگاران به دلیل بهره برداری های سیاسی و اقتصادی در مناطق مختلف افغانستان ربوده شده اند.

در یکی از آخرین موارد آدم ربایی خبرنگاران، هشتم جدی ۱۳۸۸، هروه دکی ئر، استفان تپونیه و سه همکار افغان شان که برای شبکه 3 تلویزیون فرانسه کار می کردند از سوی طالبان در ولسوالی تگاب کاپیسا ربوده شدند.

طالبان دو شهروند افغانستان را که با این دو خبرنگار فرانسوی همراه بودند مدتی بعد آزاد کردند اما از آزادی فرانسوی ها خودداری نمودند و از فرانسه خواستند در مقابل آزادی آنها، شماری از زندانیان طالبان را آزاد کند.

سرانجام این گروه ۸ سرطان ۱۳۹۰ پس از ۵۴۷ روز هروه دکی ئر و استفان تپونیه، خبرنگار و فلمبردار وی را آزاد ساختند.

در آن زمان حکومت فرانسه اعلام کرد که بخاطر آزادی این خبرنگار و فلمبردار هیچ معامله ای صورت نگرفته است و طالبان نیز در این مورد اظهار نظر نکردند.