حمله ویرانگر افراد مسلح به رادیو پیمان

حمله ویرانگر افراد مسلح به رادیو پیمان

پلخمری، دوشنبه 11 دلو1389

یک گروه مسلح ناشناس با یورش به ایستگاه رادیو غیردولتی پیمان در شهر بغلان مرکزی، تجهیزات این رادیو را شکستانده و یا به غارت بردند.

شیرمحمدجهش، صاحب امتیاز و مدیر مسئول رادیو پیمان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این حمله ساعت بامداد دوشنبه به وقت محلی صورت گرفت.

جهش گفت:« افراد مسلح که شمارشان به 7 نفر می رسید با بستن و لت و کوب نگهبان رادیو، تمام کمپیوترها، دستگاههای ضبط صوت، میکسر و دیگر تجهیزات را شکستانده و دیسک ذخیره و ترانس رادیو را به غارت بردند.»

به گفته وی، آنها به تازگی و بعد از تهدیدات پی درپی افراد مسلح مربوط به حزب اسلامی حکمتیار، این ایستگاه رادیوی را منطقه دور تر به نزدیک به حوزه ششم امنیتی ولسوالی بغلان مرکزی انتقال داده بودند تا از مخاطرات این گروه در امان بمانند.

مدیرمسئول رادیو پیمان گفت:« ما علاوه بر تهدیدات غیر مستقیم، حداقل پنج تهدید تلفنی از افراد حزب اسلامی داریم که ما را تهدید کردند به توصیه های آنان گوش کنیم و گرنه مورد حمله قرار خواهیم گرفت.»

جهش گفت افراد وابسته به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار از آنان خواسته بودند نشر موزیک را متوقف سازند، به نشر برنامه که درمورد قانون، تشویق مردم در مراجعه به مراجع قانونی دولت و قطع رابطه با شورشیان پخش می شد، پایان بدهند و پیام های امنیتی به ویژه پیام های که از سوی ناتو تهیه می شود، پخش نکنند.

تا اکنون حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در این مورد اظهار نظری نکرده است. طالبان نیز که درگذشته مسئولیت شماری از حملات به خبرنگاران و رسانه ها را به عهده می گرفتند، هرگونه دخالت دراین حمله را رد کرده اند.

عبدالرحمان رحیمی فرمانده پولیس بغلان گفت که تا اکنون هویت مهاجمان مشخص نشده است اما پولیس تحقیقاتش را در این زمینه آغاز کرده است.

اما شیرمحمد جهش، با انتقاد از نیروهای امنیتی به ویژه پولیس گفت که به رغم وقوع این رویداد در ساعت 2 صبح، پولیس بغلان در ساعت 10 صبح به محل رسید.

جهش از مراکز و نهادهای حمایت کننده از رسانه ها درخواست نمود تا با کمک به این رادیو زمینه فعالیت دوباره آن را فراهم سازند.

رادیو پیمان در ماه دلو 1385 در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان آغاز به کار کرد. این رادیو موج اف ام، قبل از حمله از 6 صبح تا 12 شب برنامه داشت.

مرکز خبرنگاران افغانستان با محکومیت شدید این حمله، از دولت افغانستان می خواهد تا با بازداشت و مجازات عاملین این رویداد، مصئونیت کارکنان و امنیت این ایستگاه رادیویی را تامین کند.