آزادی خبرنگار جاپانی از سوی طالبان

یک شنبه 14 سنبله 1389

بعد از گذشت اضافه پنج ماه «کزوکه تسونئوکا» خبرنگار آزاد جاپانی از یک منطقه دور افتاده در ولسوالی« دشت ارچی» قندوز از قید طالبان آزاد گردید.

دولت جاپان ناپدید شدن تسونئوکا را در 11 حمل سال جاری در شمال افغانستان تایید کرد و در همان زمان منابع امنیتی افغان گفتند که وی از سوی افراد مسلح ناشناس در بین راه بغلان – قندوز ربوده شده است.

تا قبل از رهایی این خبرنگاردر بعد از ظهر شنبه 13 سنبله، هیچ اطلاعی از وضعیت وی منتشر نشده بود اما اکنون محمد عمر والی قندوز می گوید تسونئوکا از سوی طالبان ربوده شده بود و این گروه در قبال رهایی وی از سفارت جاپان در کابل تقاضای پول کرده بودند.

وی  از ارایه جزییات بیشتر در این مورد خودداری کرد اما گفت که آقای کزوکه هنگام رهایی دروضعیت مناسب صحی قرار داشته است.

والی قندوز تایید کرد که سفارت جاپان با همکاری نیروهای امنیتی بخاطر  آزادی این خبرنگار کار می کردند.

آژانس خبری« جی جی» جاپان گفته است که در حال حاضر آقای تسونئوکا در سفارت این کشور در کابل تحت مراقبت قرار دارد.

طالبان تا اکنون در این مورد اظهار نظری نکرده اند اما رسانه های جاپانی به نقل از منابعی در دولت این کشور گفته اند که از طالبان برای رهایی تسونئوکا درخواست های چندصد هزار دالری داشته اند.

تسونئوکا سابقه کاری در مناطق جنگ زده از جمله چچن، عراق و افغانستان را دارد و 9 سال قبل نیز از سوی  افراد مسلح ناشناس در گرجستان ربوده شد که بعدا در عملیات نیروهای مسلج گرجی آزاد گردید.

در یک سال گذشته 9 خبرنگار و همکار رسانه ای آنان از سوی طالبان و دیگر گروهای شورشی در شرق و شمال افغانستان ربوده شدند.

درموارد متعدد رهایی افراد ربوده شده مشروط به برآورده شدن شرایط  گروهای آدم ربا از جمله آزادی زندانیان و پرداخت پول همراه بوده است.

تا اکنون مشخص نیست که تا چه اندازه خواسته های ربایندگان پذیرفته شده است اما در چند رویداد، خبرنگاران و همکاران رسانه ای آنان قربانی سیاست های طرف های درگیر شده اند.

سال گذشته سلطان محمد منادی خبرنگار افغان روزنامه نیویورک تایمز بعد از ربوده شدن و درجریان«عملیات نجات» نیروهای ناتو درولایت قندوز کشته شد.

پیش ازاین جاوید یازمی، خبرنگار یک شبکه تلویزیونی کانادایی بعد از رهایی از زندان امریکایی ها توسط افراد مسلح ناشناس در قندهار کشته شد، اجمل نقشبندی دیگر خبرنگار افغان و همکار رسانه ای وی در هلمند جان باختند.