ایجاد « خانه خبرنگاران» در مزار شریف

ایجاد « خانه خبرنگاران» در مزار شریف

مزار شریف، شنبه 20 حمل 1390

خبرنگاران ولایت بلخ طی یک نشست عمومی در روز جمعه 19 حمل،« خانه خبرنگاران» را به منظور حمایت ز خبرنگاران و انسجام بهتر فعالیت های رسانه ای ایجاد کردند.

قیوم بابک، از برگزار کننده گان نشست خبرنگاران در بلخ، به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که« خانه خبرنگاران» به عنوان یک نهاد مستقل و غیر وابسته به منظور دفاع از خبرنگاران، همکاری و انسجام فعالیت های رسانه ای ایجاد شده است.

به گفته وی در نشست روز جمعه که در تالار دفتر انستیتوت گزارش دهی جنگ و صلح( آی دبلیو پی آر) در شهر مزار شریف دایرگردید، بیش از 50 تن ازخبرنگاران رسانه های مختلف شرکت کرده بودند.

برپایه معلومات بابک، در این نشست هیأت مدیره هفت نفری« خانه خبرنگاران» به اتفاق آراء برای یک دوره شش ماهه انتخاب گردید تا اداره « خانه خبرنگاران» را برعهده بگیرند.

تا اکنون بارها خبرنگاران در بلخ که ولایت درجه اول درشمال کشور به حساب می آید، نسبت به آن چه که فعالیت « پیچیده» و« تحت فشار» حرفه ای می خوانند، اعتراض کرده اند.

در ماه عقرب سال 1389، ده ها خبرنگار در کنفرانس حوزوی رسانه ها درمزار شریف مرکز این ولایت شرکت کردند تا کار رسانه ای و چالش های موجود در این راستا را به بحث و بررسی بگیرند.

دراین کنفرانس شماری از خبرنگاران از« قدرت نمایی» جنگ سالاران و گروههای فشار بر ولایات شمالی به ویژه بلخ و« عدم همکاری لازم» حکومت به عنوان عوامل« خودسانسوری» و« غیر معیاری شدن» فعالیت رسانه ای دراین ولایات نام بردند.

ولایت بلخ طی ده سال گذشته شاهد رشد چشمگیر فعالیت رسانه ای بوده است. درحال حاضر دراین ولایت دو تلویزیون خصوصی، 15 رادیو و بیشتر از 30 نشریه فعالیت دارد.