قتل خبرنگار سابق مرکز رسانه ای آیساف را محکوم می کنیم

قتل خبرنگار سابق مرکز رسانه ای آیساف را محکوم می کنیم

۲۶ سنبله ۱۳۹۳

مزار شریف: مرکز رسانه ای آیساف در شمال کشور می گوید که پلوشه توخی، خبرنگار و تحلیل گر پیشین این نهاد در خانه اش به قتل رسیده است.

حفیظ الله مجیدی، مسؤل این نهاد به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ظهر روز گذشته در یک محله رهایشی در حوزه سوم شهر مزار شریف رخ داده است.

مجیدی به نقل از خواهر پلوشه گفت:" فردی با حضور در دروازه خانه ما گفته بود کارت دعوت عروسی را با خود آورده است و سپس از پلوشه تقاضا می کند تا یک گیلاس آب بیاورد و به همین بهانه وارد خانه می شود و وی را با ضربات پی در پی چاقو به قتل می رساند."

خواهر پلوشه افزوده است مادرش نیز  در خانه حضور داشته است از همسایگانش کمک می خواهد اما مهاجم موفق می شود از صحنه بگریزد.

به گفته مجیدی، پلوشه ۲۶ ساله در سال ۱۳۹۱ بعد از حدود چهار سال کار به عنوان خبرنگار و تحلیل گر در مرکز رسانه ای آیساف، وظیفه اش را ترک کرد و برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس(ماستری) به تایلند رفت.

مسؤل مرکز رسانه ای آیساف در شمال کشور تصریح کرد که این دختر جوان حدود سه ماه قبل بعد از پایان تحصیل به مزار شریف برگشته بود اما تا اکنون مشخص نیست که انگیزه این قتل چه بوده است.

پولیس ولایت بلخ گفته است که تحقیقات خود را در مورد چگونگی بروز این رویداد آغاز کرده است.

این خبرنگار و تحلیل گر پیشین مرکز رسانه ای آیساف در حالی به قتل می رسید که ماه گذشته در رویدادی مشابه، خالد آگاه یعقوبی، مجری و تهیه کننده رادیو محلی لحظه، به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس در خانه اش در مزار شریف به قتل رسید.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز تاثر عمیق، قتل پلوشه توخی را به شدت محکوم می کند از درگاه خداوند برای وی طلب آمرزش و برای خانواده، دوستان و همکارانش صبر تمنا دارد.

این نهاد خبرنگاری از اداره محلی بلخ می خواهد با جدیت چگونگی بروز این جنایت را روشن سازد و عامل/عوامل آن را به پنجه قانون بسپارد.