قیس عصیان برنده جایزه طلایی جشنواره بین المللی چین شد

قیس عصیان برنده جایزه طلایی جشنواره بین المللی چین شد

مزار شریف، ۱۶ حمل ۱۳۹۲

قیس عصیان، عکاس خبری فقید افغان به خاطر عکسی از یک کودک قربانی تجاوز جنسی، برنده جایزه طلای جشنواره بین المللی عکس خبری چین شد.

امسال بیش از ۳۰ هزار عکس از حدود ۳ هزار عکاس از کشورهای مختلف جهان به جشنواره فرستاده شده بود که در نهایت هیات داوران ۱۳ نفره‌ی این دوره، ۷۵ جایزه و عنوان شایسته‌ی تقدیر را در قالب ۸ گرایش موضوعی در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس به عکاسانی از ۲۳ کشور اهدا کردند.

در جشنواره بین المللی عکس خبری چین( CHIPP)، عکسی از قیس عصیان برنده جایزه نخست یا مدال طلای گرایش عکس های خبری با موضوع فاجعه، شد.

این عکس از یک کودک پنج ساله  می باشد که در ولسوالی کلدار ولایت بلخ قربانی تجاوز جنسی شده بود و در شفاخانه ای در مزار شریف جان باخت.

در این عکس، مادر این کودک و دیگر فرزندانش نیز در کنار جسد قربانی دیده می شوند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، این کودک از سوی یک مرد 22 ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود.

قیس عصیان ماه دلو سال گذشته در سن ۲۵ سالگی براثر یک " مشکل قلبی" در شهرمزار شریف جان باخت. وی  بیشتر از دو سال عکاس خبری خبرگزاری فرانسه در مزار شریف بود.

افزون بر این، مجموعه عکس مجید سعیدی به نام "بدنسازی در افغانستان" نیز موفق به کسب جایزه‌ی نخست یا مدال طلای گرایش عکس‌های ورزشی در بخش مجموعه عکس این جشنوار جهانی شد.

این عکاس در این مجموعه به علاقه‌ی روزافزون جوانان افغان به ورزش بدنسازی می‌پردازد که بیشتر تحت تاثیر قهرمانان و الگوهای ارائه شده در فیلم‌های هالیوودی به این رشته روی می‌آورند.

همچنان دومین مجموعه عکس مجید  که با عنوان "زندگی در جنگ" می باشد موفق به کسب عنوان شایسته‌ی تقدیر هیات داوران در گرایش موضوعی زندگی روزمره و بخش مجموعه عکس شد. این مجموعه که  شامل ۱۲ عکس است پیش ازاین جایزه معتبر جهانی World press photo  را  بدست آورده بود.

مجید سعیدی، عکاس ایرانی از چهار سال به این سو در افغانستان بسر می برد. وی قبل از آن در زمان حکمروایی طالبان نیز در افغانستان کار کرده است و تا اکنون جوایز متعدد جهانی را بدست آورده است