گرامی داشت روز خبرنگار از سوی دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران در بلخ

گرامی داشت روز خبرنگار از سوی دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران در بلخ

۲۷ حوت ۱۳۹۴

مزار شریف: دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران افغانستان در مزار شریف در یک گردهمایی بزرگ از روز خبرنگار گرامی داشت بعمل آورد.

در این گردهمایی که با حضور شماری از مسؤلان محلی، فعالان مدنی و ده ها تن از خبرنگاران و فعالان رسانه یی برگزار شد، گزارش سالانه مرکز خبرنگاران در مورد خشونت، تهدید، فشار و سایر جامعه رسانه یی در سال ۱۳۹۴ ارایه گردید.

سلیمان قیومی از اعضای مرکز خبرنگاران افغانستان با بیان این گزارش گفت مرکز خبرنگاران افغانستان در ۱۲ ماه اخیر ۱۹۱ قضیه خشـونت (فیزیکی و جانی)، تهدیـد، توهین و فشار علیه خبرنگاران و یا حمله و هدف گرفتن تاسیسات رسانه‌یی را در سراسر کشور ثبت کرده است. این آمار یک افزایش ۸۵ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۳ که ۱۰۳ مورد بود، نشان می‌دهد.

به گفته وی، آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴ تعداد خبرنگاران و سایر کارمند رسانه یی جان باخته با چهار مورد افزایش نسبت به سال قبل، به ۱۰ رسید که از آن جمله هفت تن از جمله چهار فعال رسانه یی زن در حمله انتحاری طالبان بر مو‌تر حامل کارمندان تلویزیون طلوع کشته شدند. مجری یک رادیو محلی که همزمان با نهاد خیریه داکتران بدون مرز در کندز کار می‌کرد بر اثر حمله هوایی نیروهای امریکایی بر شفاخانه این سازمان در کندز کشته شد، مدیر مسؤل تلویزیون آسیا در کابل به قتل رسید و خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی درتیراندازی افراد مسلح در ننگرهار جان باخت.

افزون براین، این آمار حاکی از مجروح شدن ۲۲ خبرنگار و فعال رسانه‌ای، بازداشت و حبس موقت یک تن، ۲۴ مورد خشونت فیزیکی به ویژه لت و کوب، ۱۴ مورد حمله مسلحانه و یا بم گذاری تاسیسات رسانه یی و سوء قصد بجان خبرنگاران بوده است.

قیومی افزود که یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان حاکی از ۶۶ مورد تهدید به ویژه تهدید به مرگ خبرنگاران، ۲۲ مورد اعمال محدودیت در آزادی بیان و آزادی فعالیت رسانه یی، نه مورد توهین، سه مورد فشار مستقیم به جهت سانسور، شش مورد حمله فیزیکی و هفت مورد احضار غیر قانونی بوده است.

۸۲ مورد یا ۴۳ درصد از رویداد‌ها از سوی دولت (مقام‌های دولتی، نیروهای پولیس، امنیت ملی و اردو)، ۵۲ مورد یا ۲۷ درصد از سوی طالبان، ۳۴ مورد یا ۱۷ درصد از سوی افراد نا‌شناس عمدتا مسلح، ۱۵ مورد یا ۸ درصد از سوی افراد زورمند و متنفذ محلی، پنج مورد یا ۳ در صد از سوی داعش، دو مورد از سوی مسؤلان رسانه‌ها و یک مورد از سوی نیروهای خارجی بوده است.

محمد نظری استاد دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ گفت که در قبال قضایایی اتفاق افتاده حکومت جدیت لازم را به خرج نداده و در حالی که از آغاز بررسی راجع به علل حوداث خبر داده است اما انجام آن بررسی را با مردم نساخته است.

جنرال سید کمال سادات، فرمانده امنیه بلخ گفت که نیروهای امنیتی نیز همانند خبرنگاران دارای وظیفه مشابهی هستند و هر دو با مشکلات و دشواری های بی شماری هستند.

وی با بیان این که روزنامه نگاری در کشور با مخاطرات زیادی مواجه است و بر اطلاع رسانی سالم تاکید کرد و خواستار احترام به خبرنگاران شد.

داکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ نیز  در سخنانی از فعالین رسانه یی به ویژه خبرنگاران خواست تا به موازین حرفه خبرنگاری پایبند باشند و مطابق با اصول و اخلاق پذیرفته شده این حرفه کار کنند.

در پایان این همایش که نماینده مصونیت خبرنگاران، نماینده دفتر نی و مسؤل خانه رسانه یی بلخ حضور یافته بودند شرکت کنندگان به پای تصاویر قربانیان یک سال گذشته جامعه رسانه یی کشور گل گذاشتند.