انتشار کتاب خاطرات خبرنگار ربوده شده ایتالیایی درهلمند

انتشار کتاب خاطرات خبرنگار ربوده شده ایتالیایی درهلمند

دانیل ماستروجیاکومو، خبرنگار ایتالیایی که حدود سه و نیم سال پیش از سوی طالبان درهلمند ربوده شده بود و آزادی اش با قربانی شدن راننده اش و سپس اجمل نقشبندی مترجم و خبرنگار فقید افغان همراه بود؛ اکنون کتاب خاطراتش را از آن دوران به نشر رسانده است.

این خبرنگار با سابقه ایتالیایی که پانزده روز را در اسارت طالبان بود خاطراتش را زیر نام «روزهای ترس» (I giorni della paura) را در ایتالیا و همزمان در چند کشور غربی از جمله فرانسه و آلمان منتشر کرده است.

افراد تحت هدایت ملا داد الله قوماندان طالبان در 15 حوت 1385 اعلام کردند که این سه نفر را به اتهام ورود غیرقانونی به مناطق تحت کنترول شان از ولسوالی نادعلی هلمند بازداشت کرده اند.

ماستروجیاکوما که از سوی روزنامه لا ریپوبلیکا برای انجام یک مصاحبه با یکی از قوماندانان طالبان مامور شده بود در کتاب خود از طالبان به عنوان جنگجویانی با انگیزه و فوق العاده متعصب نام می برد.

او دراین کتاب گفته است که آنان(طالبان) درهنگام اسارت آب و نانی را که درسفر داشتند با وی تقسیم می کردند و درعین حال دقایقی بعد با فریاد الله واکبر او را شکنجه و آزار می دادند.

خبرنگار روزنامه لاریپوبلیکا ضمن تشریح  رویداد های روزگار اسارت در نزد طالبان؛ طبیعت افغانستان و مشکلات زیستی این گروه از ربوده شدنش می گوید:« این 15 روز اسارت در نزد طالبان مرا چنان متحول کرد که انگار 15 سال در زندان بودم.»

طالبان سید آغا راننده ماستروجیاکو را به خاطر فشار وارد کردن و قبولاندن شروط شان بر دولت افغانستان و جامعه بین المللی به ویژه ایتالیا، به قتل رساندند.

بعد از آن این گروه، شروطی از جمله رهایی پنج تن از افرادشان را در برابر رهایی ماستروجیاکومو و اجمل نقشبندی مطرح ساختند که با فشارهای دولت ایتالیا بر دولت افغانستان، پنج قوماندان طالبان از جمله « استاد یاسر رئیس بخش فرهنگی»، «عبدالطیف حکیمی» سخنگوی سابق این گروه، « منصور احمد» برادر ملا داد الله،« حمدالله» و«عبدالغفار» آزاد شدند.

با این معامله ماستروجیاکومو آزاد شد اما طالبان شرطی دیگری را بخاطر آزادی نقشبندی مطرح کردند و در آن از دولت خواستند یک فرمانده دیگر این گروه را از زندان رها کند اما پس از آن که دولت افغانستان جواب روشنی به طالبان نداد؛ آنان اجمل نقشبندی را در 19 حمل 1386 مظلومانه به قتل رساندند.