قتل یک خبرنگار محلی را در هلمند محکوم می کنیم

لشکرگاه، ۴ دلو ۱۳۹۲

مرکز خبرنگاران افغانستان قتل نوراحمد نوری، تهیه کننده و گوینده برنامه های دینی رادیو محلی بست در شهر لشکر گاه و همکار روزنامه نیویورک تایمز را به شدت محکوم می کند و خواهان رسیدگی جدی دولت به این جنایت و مجازات عاملان آن است.

سلام زاهد، مدیر مسئول رادیو بست به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که جسد نوراحمد نوری حوالی ساعت 9 شب گذشته در حالی که دستانش از پشت بسته و در یک کیسه انداخته شده بود در محله کارته لگان شهر لشکرگاه پیدا شد.

به گفته وی، برادر نوراحمد وی را  حوالی ساعت ۱۰ صبح پنج شنبه در جاده معارف لشکرگاه دیده بود که پیاده روی می کرده اما ساعاتی پس از آن گوشی مبایل اش خاموش شده و هیچ تماسی نیز با خانواده و یا دوستانش نداشته است.

زاهد افزود که او جسد نوراحمد را از نزدیک دیده است که آثار خفگی دارد و نشانه های ضرب های شدید و اثر چاقو بر سرش دیده می شود.

نوراحمد از بیشتر از پنج سال پیش با رادیو بست همکار بود و تهیه کنندگی و گرانندگی دو برنامه دینی محراب و منبر را در این رادیو برعهده داشت.

برپایه اطلاعات مدیر مسئول رادیو بست، این خبرنگار جوان حافظ کل قرآن نیز بود و افزون بر کار در این رادیو، با روزنامه نیویورک تایمز نیز همکاری داشت و به تازگی با حزب حق و عدالت نیز همکار شده بود.

هنوز هیچ شخش ویا گروهی مسئولیت این جنایت را برعهده نگرفته است.

محمد نعیم، والی هلمند گفت که وی به نیروهای امنیتی دستور داده است تا این رویداد را بررسی و عامل/ عوامل آن را تحت پیگرد قانون قرار دهند.

هلمند از جمله ولایات نا امن کشور است و شرایط کار خبرنگاران در این ولایت نیز بسیار دشوار است.

اجمل نقشبندی، عبدالصمدروحانی دو خبرنگار جوان افغان بودند که جان خود را در سال های اخیر در این ولایت از دست داده اند و تا اکنون عوامل این قتل ها شناسایی نشده و مورد پیگرد قرار نگرفته اند. عبدالهادی همدرد دیگر خبرنگار جوانی بود که جان خود را بر در ولسوالی گرشک این ولایت بر اثر انفجار ماین از دست داد.