مجری رادیو هلمند بر اثر انفجار ماین کشته شد

پنج شنبه، 22 سرطان 1391

عبدالهادی همدرد، مجری و تهیه کننده برنامه های ادبی رادیو دولتی  ولایت هلمند بر اثر انفجار یک ماین کنار جاده ای کشته شد.

در این رویداد که شام چهارشنبه در منطقه آب بازان شهرک گرشک رخ داد، یک تن از همراهان عبالهادی همدرد که کارمند یک بانک محلی بود نیز در دم کشته و دو تن دیگر که از نزدیکان وی بودند، به شدت مجروح شدند.

احمد نوید نظری، آمر رادیو و تلویزیون دولتی هلمند به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که موتر سواری عبدالهادی و همراهانش در بازگشت از یک برنامه تفریحی، با ماین کنار جاده ای برخورد کرده است .

عبدالهادی همدرد، 30 ساله، از حدود یک سال پیش به این سو به صورت افتخاری به عنوان مجری و تهیه کننده یک برنامه ادبی با رادیو هلمند  کار می کرد.

به گفته آمر رادیو تلویزیون هلمند، این برنامه رادیویی که در مورد ادبیات زبان پشتو بود؛ اشعار مختلف به خوانش گرفته می شد و شنوندگان از داخل و خارج افغانستان در مورد آن نظر می دادند.

مسئولیت کارگذاری این ماین را شخص یا گروهی برعهده نگرفته است اما داود احمدی، سخنگوی والی هلمند گفت که به طور معمول طالبان ماین های کنار جاده ای را مورد استفاده قرار می دهند که بیشتر قربانیان آن، غیر نظامیان هستند.

با سقوط رژیم طالبان در سال 1380 و ادامه جنگ تا اکنون، 33 خبرنگار و یا فعال رسانه ای در افغانستان به قتل رسیده و یا کشته شده اند که 18 تن از آنان شهروندان افغانستان بوده و بیشتر آنان بر اثر حمله ها و یا بمب های کنار جاده ای طالبان جان خود را از دست داده اند.