مرگ پنج خبرنگار و فعال رسانه‌ای در شاهراه کابل- قندهار

قندهار، ۲۵ سنبله ۱۳۹۱

پنج خبرنگار و فعال رسانه‌ای قندهار که بعد از پایان یک دوره آموزشی از کابل عازم این ولایت بودند بر اثر یک رویداد ترافیکی جانشان را از دست دادند.

دواخان مینه پال، مسئول کلوپ مطبوعاتی قندهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این افراد جزء سیرنشینان یک بس مسافربری بودند که روز جمعه با یک تانکر نفت کش در منطقه آب بند غزنی تصادم کرد.

در این رویداد ۵۳ تن از جمله شمار زیادی زن و کودک کشته و پنج تن نیز مجروح شدند. مسئولین ولایتی غزنی می گویند بیشتر این افراد بر اثر آتش سوزی جان باخته اند

وی گفت: «طبق معلوماتی که بدست ما رسیده است در این رویداد سیدآغا وطن یار، خبرنگار و تهیه کننده رادیو ورانگه، وحیدالله انوری، فلمبردار تلویزیون هیواد، عبدالستار همدرد، مربی مؤسسه نی، ستاره حیا،خبرنگار رادیو سانگه، و وسیله نظری، تهیه کننده رادیو می‌رمن در دم جان باختنه‌اند.»

به گفته مینه پال، شماری از اعضای خانواده و نزدیکان قربانیان برای انتقال اجساد به غزنی رفته‌اند.

عبدالسمیع غیرت مل، مسئول دفتر ساحوی مؤسسه رسانه‌ای نی، گفت که این افراد برای شرکت در برنامه آموزشی که از سوی این مؤسسه و به کمک سازمان یونیسف راه اندازی شده بود، به کابل رفته بودند.

این دوره آموزشی ویژه گزارش دهی درمورد کودکان به مدت سه روز در کابل برگزار شده بود.

مسئول کلوپ مطبوعاتی قندهار گفت که جامعه رسانه‌ای این ولایت به شدت در مورد بروز این رویداد متاثر شده است و از دولت می‌خواهند در مورد چگونگی بروز آن به طور جدی تحقیق کند.

دواخان مینه پال گفت: «این مو‌تر مسافربری تحت پوشش شرکت احمد شاه ابدالی فعالیت می‌کرد، تا اکنون تعداد زیادی از موترهای این شرکت بر اثر بی‌احتیاطی و عدم رعایت قوانین ترافیکی، تصادم کرده و سبب حوادث دلخراش شده‌اند. آن‌ها باید پاسخگو باشند و به خانواده‌های قربانیان خسارت بپردازد."

مرکز خبرنگاران افغانستان نیز با ابراز تاثر عمیق نسبت به بروز این رویداد، برای همه قربانیان به ویژه این پنج عضو جامعه رسانه‌ای طلب آمرزش و آرامش کرده و برای بازمانده گان صبر جمیل استدعا می‌کند.