کشته شدن خبرنگار پژواک و بی بی سی در ترینکوت

کشته شدن خبرنگار پژواک و بی بی سی در ترینکوت

کابل، پنج شنبه 6 اسد 1390

احمد امید خپلواک، خبرنگار محلی آژانس خبری پژواک و بی بی سی در ولایت ارزگان در حمله گروهی از مهاجمان وابسته به گروه طالبان به ساختمان رادیو و تلویزیون این ولایت کشته شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت حمله بر ساختمان رادیو و تلویزیون که یک هدف غیر نظامی است، تاثر عمیق خود را نسبت به شهادت احمد امید خپلواک اعلام می دارد و مرگ این خبرنگار جوان را به خانواده، همکاران و اعضای جامعه رسانه ای افغانستان تسلیت می گوید.

این حمله که حوالی ساعت 12 روز پنج شنبه 6 اسد رخ داد افزون برساختمان رادیو و تلویزیون، چندین ساختمان دولتی در شهر ترین کوت مرکز ارزگان مورد حمله قرار گرفتند که طی آن دست کم 21 تن که بیشتر آنان غیر نظامی  جان باختند و 38 تن دیگر مجروح شدند.

وزارت داخله افغانستان با پخش خبرنامه ای اعلام کرد که دراین حمله 7 مهاجم مسلح طالبان که مجهز به سلاح خودکار و کمربند انتحاری بودند شرکت داشتند.

دانش کروخیل، رئیس آژانس خبری پژواک کشته شدن احمد امید را ضایعه ای برای این آژانس و جامعه ای رسانه ای افغانستان خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

کروخیل گفت:« احمد امید یک خبرنگار با استعداد، متعهد و حامی فعالیت های آزاد رسانه ای بود که همواره وقایع را با بی طرفی کامل گزارش می کرد.»

احمد امید خپلواک، در سال 1366 خورشیدی در شهر کابل چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی و سپس میانی را در این شهر و شهر ترینکوت مرکز ارزگان ادامه داد.

وی از سال 1386 به استخدام آژانس خبری پژواک درآمد و همزمان با بخش پشتوی بی بی سی نیز همکار بود.

افغانستان یکی از خطرناک ترین مناطق جهان برای خبرنگاران است؛ از سال 1380 خورشیدی تا اکنون این27 مین خبرنگار و فعال رسانه ای است که در افغانستان کشته می شود.