بازداشت خبرنگار پژواک در قلات

بازداشت خبرنگار پژواک در قلات

کابل، یک شنبه 22 جوزا

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت بازداشت خبرنگار آژانس خبری پژواک در ولایت زابل  از سوی پولیس این ولایت، خواهان آزادی هر چه زودتر این خبرنگاراست.

برپایه گزارش آژانس خبری پژواک، بسم الله پشتون مل، خبرنگار این آژانس صبح روز شنبه 21 جوزا پس از آن که به  درخواست عبدالهادی همکار، سارنوال ولایت در مورد پخش یک گزارش به دفتروی رفته بود بازداشت گردید.

در این گزارش آمده است که بسم الله پشتون مل از سوی پولیس زابل و به دستور سارنوال این ولایت بازداشت گردیده است.

در همین راستا جاوید همیم، مسئول امور ولایات آژانس خبری پژواک به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این خبرنگار پژواک در پیوند به نشر خبری در مورد سارنوال که روز چهارشنبه 18 جوزا پخش گردید، بازداشت شده است.

وی گفت:« دراین گزارش به نقل از یک منبع در سارنوالی زابل نقل قول شده بود که سارنوال ولایت درپی درشکایات مردم و به دلیل فساد اداری از وظیفه اش برکنار شده است.»

جاوید همیم تاکید کرد درصورتی که سارنوال ولایت زابل در این مورد گزارش شکایت دارد باید آن را ازطریق کمیسیون بررسی شکایات و رسیده گی به تخلفات رسانه ای پیگیری کند و به بازداشت غیرقانونی این خبرنگار پایان دهد.

مرکز خبرنگاران افغانستان هرگونه جلب و احضار و یا بازداشت خبرنگاران از سوی نیروهای امنیتی در پیوند به فعالیت کاری شان را غیرقانونی می داند و از تمام مسئولین و یا ادارات دولتی می خواهد از اقدام خودسرانه علیه خبرنگاران و رسانه ها جدا خودداری کنند.

مطابق با قانون، رسیده گی به شکایات در مورد فعالیت حرفه ای خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه ای و یا رسانه ها از صلاحیت های کمیسیون بررسی شکایات و رسیده گی به تخلفات رسانه ای  می باشد و هرگونه اقدامی دراین راستا از سوی شخص و یا نهاد دیگری خلاف قانون شمرده می شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان این گونه اقدامات علیه خبرنگاران را سبب ترس و در راستای ایجاد محدودیت فعالیت کار رسانه ای می داند و از دولت افغانستان می خواهد جلو این گونه عمل کردهای خودسرانه را بگیرد.

خبرنگاران در افغانستان طی سالیان گذشته همچنان به دلیل فعالیت کاری شان از سوی مخالفین مسلح زیر فشار بوده اند و یا تهدید شده اند و این روند با خلاف ورزی و قانون گریزی  در سطوح مختلف دولت میزان آسیب پذیری خبرنگاران به عنوان یک قشر تاثیر گذار و مهم اجتماع را افزایش داده است