حکومت رویداد انفجار ماین و زخمی شدن سه خبرنگار محلی در زابل را با جدیت بررسی کند

حکومت رویداد انفجار ماین و زخمی شدن سه خبرنگار محلی در زابل را با جدیت بررسی کند

۱۳ قوس ۱۳۹۵

قلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکومت می خواهد با جدیت رویداد انفجار ماین در زابل و زخمی شدن سه خبرنگار محلی را با جدیت پیگیری کند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این رویداد روز گذشته هنگام بازگشت موتر حامل سه تن ازخبرنگاران از شهر صفا در شمال ولایت زابل رخ داد و بر اثر آن لعل جان افغان، نجیب پشتون و قدرت خپلواک که با" رنا پرودکشن" و وب سایت خبری "زابل تایمز"  کار می کنند، زخمی شدند.

لعل جان افغان می گوید که آنان به منظور پوشش عملیات نیروهای امنیتی و بازدید از یک مکتب به این منطقه رفته بودند که در بازگشت هدف ماین کنار جاده قرار گرفتند.

وی ضمن افزود  که بعد از عبور دو رنجر پولیس، موتر حامل آنان با ماین کنترول از راه دور هدف قرار گرفت و به همین دلیل احتمال می دهد دسیسه ای در کار بوده باشد.

مسؤلان محلی می گویند که وضعیت خبرنگاران زخمی شده رضایت بخش است.

تا اکنون مسؤلیت این انفجار را هیچ شخص و یا گروهی برعهده نگرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن محکومیت هدف قرار دادن این خبرنگاران، بروز آن را نشانه ای واضح از ادامه روند تهدید و هدف قرار دادن کارمندان رسانه ای در زابل می  داند و نسبت به عواقب منفی آن در راستای روند آزادی بیان در این ولایت نگران است.

این نهاد از حکومت  مرکزی می خواهد تا با تعیین یک هیئت با صلاحیت، این رویداد را با جدیت بررسی کند و با شناسایی و مجازات عاملان آن اجازه ندهد روند پر چالش آزادی بیان در زابل بیشتر از این با تهدید مواجه شود.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید و فشار بر آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۱ عقرب یک خبرنگار محلی در حومه قلات با ضربات چاقو زخمی شد و قبل از آن در ۲۵ ماه میزان، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد.

فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.