قتل خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در زابل، ضربه بزرگ به جامعه رسانه یی افغانستان است

قتل خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در زابل، ضربه بزرگ به جامعه رسانه یی افغانستان است

۲۶ میزان ۱۳۹۵

کلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، قتل فجیع محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی را در شهر کلات، ضربه یی بزرگ و جدی به جامعه رسانه یی کشور می‌داند و آن را به شدت محکوم می‌کند.

افراد مسلح نا‌شناس محمد یعقوب شرافت ۲۳ ساله، را حوالی ساعت شش شام روز گذشته هنگامی که در شهر کلات مرکز ولایت زابل با مو‌تر به سوی خانه‌اش می‌رفت، با شلیک گلوله سرش به قتل رساندند.

احمد ولی سرحدی، مسؤل نمایندگی مرکز خبرنگاران افغانستان در زابل می‌گوید که مهاجمان پس از ارتکاب این جنایت از محل گریخته‌اند.

وی به نقل از نزدیکان شرافت می‌گوید که این خبرنگار با کسی خصومت نداشته است و از دو سال به این سو با رادیو تلویزیون ملی کار می‌کرد و با برخی از دیگر رسانه‌های محلی از جمله وب سایت خبری «زابل تایمز» نیز همکار بود.

از خبرنگار مقتول، همسر و یک دختر دو ساله باقی مانده است.

می‌رویس نورزی، فرمانده امنیه ولایت زابل گفته است که هویت و انگیزه مهاجمان تا اکنون مشخص نشده است اما پولیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به این خبرنگار و قتل وی را جنایتی تکان دهنده و ضربه یی به جامعه رسانه یی کشور می‌داند و از اداره محلی می‌خواهد هر چه عاجل بخاطر شناسایی و پیگرد قانونی عامل/عاملان این جنایت اقدام کند.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۴ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، سه خبرنگار از جمله شرافت جان خود را از دست داده‌اند.