وزارت امور داخله به قضیه لت و کوب خبرنگار آژانس باختر در زابل رسیدگی کند

۷ جوزا ۱۳۹۶

قلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، لت و کوب خبرنگار آژانس خبری باختر از سوی شماری از نیروهای پولیس در شهر قلات مرکز ولایت زابل را به شدت محکوم می کند و از وزارت امور داخله می خواهد با رسیدگی به این رویداد نشان دهد که ارتکاب این گونه اعمال را تحمل نمی کند.

انورالله انوری در صفحه فیس بوک خود نوشته است که روز گذشته  هنگامی که قصد داشت از جنجال پیش آمده توسط پولیس در شهر قلات عکس بگیرد از سوی آمر حوزه اول امنیتی شهر قلات و شماری از سربازان همراهش به شدت لت و کوب شد و آنان، کمره و موبایلش را نیز از او گرفتند.

فرماندهی پولیس زابل تا اکنون به این رویداد واکنش نشان نداده اما اداره محلی گفته است که آن را پیگیری می کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام آمر حوزه اول پولیس قلات و سربازان همراهش را نشانه واضح از خودسری و قانون گریزی، ممانعت آشکار از کار حرفه ای انوارلله انوری و هتک حرمت این خبرنگار می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

مطابق با قوانین کشور به ویژه قانون اساسی افغانستان و قانون رسانه های همگانی،  وزارت امور  داخله به عنوان مجری قانون موظف به حمایت از آزادی بیان است و هیچ مقام و کارمند حکومتی و امنیتی نمی تواند فعالیت خبرنگاران و رسانه های آزاد را منع، تحریم و با محدود کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از وزارت امور داخله می خواهد با توجه با صراحت قوانین کشور، با تعیین هیئتی این رویداد را با جدیت بررسی کند و عوامل آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

وزارت امور داخله باید با اعمال قانون در این زمینه نشان دهد که قانون را به طور یکسان در مورد همه از جمله منسوبین پولیس در هر سطحی که باشند پیاده می کند و اجازه نمی دهد معافیت از مجازات در چوکات این وزارت به یک فرهنگ تبدیل شود.