یک خبرنگار محلی در زابل به دلیل نشر یک مطلب در فیس بوک جلب شد

یک خبرنگار محلی در زابل به دلیل نشر یک مطلب در فیس بوک جلب شد

۲۴ میزان ۱۳۹۵

کلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، صدور حکم جلب یک خبرنگار محلی در زابل را به دلیل نشر یک مطلب معلوماتی-انتقادی در مورد رئیس فواید عامه این ولایت، غیر قانونی می‌داند و به شدت محکوم می‌کند.

ریاست سارنوالی استیناف زابل در نامه رسمی از فرماندهی پولیس این ولایت خواسته است تا احمد ولی سرحدی خبرنگار آزاد را بنابر شکایت محمد علم رئیس فواید عامه این ولایت جلب و تحت تحقیق قرار دهد.

در این نامه که یک نسخه آن به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته، آمده است که این شکایت از طریق مقام ولایت صورت گرفته و از همین رو لازم است تا سرحدی جهت «روشن شدن حقایق» تحت تحقیق قرار گیرد و به سارنوالی معرفی شود.

احمد ولی سرحدی می‌گوید که این حکم ۱۷ ماه جاری صادر شده است و وی به دلیل اینکه چگونگی صدور آن را غیر قانونی و ناشی از فشار والی زابل می‌داند، نپذیرفته است و به درخواست پولیس جواب رد داده است.

وی می‌گوید که ۱۳ ماه جاری در مطلبی که در وب سایت «زابل تایمز» و صفحه فیس بوک خود نشر کرده است، به نقل از رئیس فواید عامه نوشته بود که طالبان در این روز یک لودر را که از سوی فواید عامه برای ترمیم یک راه مواصلاتی اجاره شده بود، در مسیر ولسوالی شاه جوی به کلات با خود برده‌اند.

اما این مسؤل محلی خاطر نشان کرده بود که وی و راننده تیلر حامل لودر موفق شدند از کمین طالبان نجات یابند. با وصف این، سرحدی در این مطلب به نقل از یک منبع امنیتی نوشته بود که رئیس فواید عامه بدون هماهنگی با پولیس در این مسیر سفر کرده و احتمال می‌رود که این مسؤل محلی در قضیه سپردن این این وسایط به طالبان نقش داشته باشد.

سرحدی در پایان این مطلب، نوشته است که به دلیل بی کفایتی والی، هماهنگی لازم در چگونگی پیشبرد امور محلی وجود ندارد و حتی رئیس فواید عامه تا اکنون به دلیل این سهل انگاری تحت تحقیق قرار نگرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، فشارهای غیر مستقیم والی و به ویژه صدور حکم جلب این خبرنگار را به شدت محکوم می کند و خواستار رسیدگی مراجع مربوط در کابل به این قضیه می‌باشد.

این نهاد مدافع خبرنگاران تاکید می‌کند که مطابق با قانون، تنها کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه یی صلاحیت می‌تواند به شکایات در مورد خبرنگاران و رسانه‌ها رسیدگی کند و در صورت تائید و ارجاع آن به سارنوالی، قابل پیگیری عدلی و قضایی است.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که هیچ فرد و یا نهادی نمی‌تواند خودسرانه از صلاحیت خود سوء استفاده کند و به دلیل نشر یک مطلب انتقادی از جمله از طریق فیس بوک، دستور جلب یک خبرنگار را صادر نماید و از همین رو باید به این گونه اقدام‌ها به صورت عاجل پایان داده شود.

هفته گذشته رویداد مشابه در ولایت غور رخ داده بود اما در نهایت با فشار مقام های بلند رتبه حکومت مرکزی، مسئله جلب دو خبرنگار محلی در این ولایت از سوی سارنوالی ملغی شد.