احضار سرپرست رادیو کلیدهرات به محکمه

احضار سرپرست رادیو کلیدهرات به محکمه

سه شنبه 9 سنبله 1389

محکمه استیناف ولایت هرات سرپرست رادیو محلی کلید در این ولایت را به دلیل آن چه که «توهین آمیز بودن» محتوای یک گزارش و برنامه  این رادیو خوانده است، به محکمه احظار نمود.

روز دوم سنبله سال جاری و در پی پخش گزارشی مبنی« کم کاری» و «سطح پایین»  خدمات محکمه هرات به مراجعین و پیگیری این موضوع از طریق برنامه « ذره بین» رادیو کلید که مخاطبان رادیو از عملکرد محکمه انتقاد کرده بودند، با واکنش تند مسئولین محکمه مواجه شد.

روز گذشته و بعد از گذشت شش روز از این پخش این برنامه، محکمه هرات با ارسال نامه ای رسمی سرپرست رادیو کلید در هرات را برای توضیح پیرامون این برنامه به محکمه احظار کرد.

به گفته نجیبه ایوبی رئیس گروه رسانه ای کلید در کابل، الفاظ به کار برده شده در احظاریه محکمه نشان دهنده دستور جلب و بازخواست از رادیو بود که در آن خواسته شده بود مسئول رادیو با کاپی برنامه در محکمه حضور یابد.

نجیبه ایوبی این اقدام محکمه هرات را «غیرقانونی» و« نادرست» خوانده  و گفت این حرکت باعث ایجاد ترس در میان کارمندان این رادیو شد.

رئیس رادیو کلید خاطر نشان کرد که مسئولین قضایی با این اقدام خواستند به رادیو فشار وارد کنند تا از تکرار گزارش و یا نشر برنامه های مشابه که درآن عملکرد این نهاد موشکافی می شود، جلوگیری کنند.

اما مولوی فضل وهاب فضلی، رئیس محکمه استیناف می گوید این برنامه بدون« دقت» و با درنظر داشت گفته های« غیرواقعی» مخاطبان رادیو تهیه شده بود و درآن به مردم «ذهنیت» داده می شد تا از محکمه انتقاد کنند.

وی گفت آنها حق داشتند برای حفظ آبروی خود در مورد یک موضوع تحقیق کنند و ازخود دفاع کنند.رئیس محکمه افزود بعد از شنیدن برنامه از سوی هیئت قضایی و گفتگو با سرپرست رادیو مشکل حل شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان هرگونه جلب و احظار از این نوع  را به هر منظوری که صورت بگیرد غیر قانونی می شمارد و از تمام ادارات اجرائیه می خواهد با اطلاع از قانون که همانا ارجاع شکایات به کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای است، اقدام و خواسته شان را پیگیری کنند.

احظار خودسرانه مسئولین رسانه ها، خبرنگاران و فعالان امور رسانه ای نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه سبب ترس و یا محدودیت اطلاع رسانی آزاد و شفاف می شود که مطابق قانون نافذ کشور یک عمل غیر قانونی شمرده می شود.