برگزاری جشنواره و نمایشگاه عکس «بانوی خبرنگار» در هرات

برگزاری جشنواره و نمایشگاه عکس «بانوی خبرنگار» در هرات

۹ سرطان ۱۳۹۵

هرات: نخستین جشنواره و نمایشگاه عکس «بانوی خبرنگار» با شرکت ده‌ها تن از خبرنگاران زن در هرات برگزار شد.

در این جشنواره که توسط انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان و به همکاری دانشکدۀ ژورنالیزم دانشگاه هرات و نهاد بانوان خبرنگاران افغانستان روز گذشته راه اندازی شد، شماری از مسؤلان محلی هرات، استادان دانشگاه، خبرنگاران و دانشجویان شرکت کرده بودند.

فیصل کریمی، رئیس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان در این مراسم که در دانشگاه هرات برگزار شده گفت که این نمایشگاه به هدف تشویق دختران و بانوان هرات برای انجام فعالیت‌های خبرنگاری و عکاسی حرفه‌ای است.

وی گفت که در این جشنواره حدود ۳۰۰ عکس از ۴۰ بانوی خبرنگار نامزد شد که از میان آن‌ها، چهل عکس بر‌تر در نمایشگاه عکس بانوی خبرنگار به مدت سه روز به نمایش گذاشته می‌شود.

جایزۀ بهترین عکس این جشنواره با رای هیئت داوران به الهه ساحل، عکاس آزاد تعلق گرفت.

خانم ساحل گفت: «برگزاری چنین جشنواره‌هایی برای عکاسان، انگیزه بیشتری می‌دهد تا درآینده با نیروی بیشتری برای گرفتن نگاره سعی وتلاش نمایند.»

دومین عکس بر‌تر جشنواره به شکریه، دانشجوی ژورنالیزم دانشگاه هرات تعلق گرفت و مقام سوم را روحینا رسول یار، دانشجوی ژورنالیزم این دانشگاه از آن خود کرد.

سهیلا عرفانی، رئیس دانشکدۀ ژورنالیزم دانشگاه هرات در سخنرانی خود در این مراسم گفت که این جشنواره و نمایشگاه عکس در زمینه تشویق و بهبود فعالیت‌های حرفه‌ای زنان خبرنگار مؤثر می‌باشد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت فعالیت رسانه یی زنان، گفت که باید تلاش صورت بگیرد تا مشارکت و جایگاه زنان در این عرضه گسترده‌تر شود.

آریا رؤفیان، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات نیز گفت که برگزاری این جشنواره و نمایشگاه گامی ارزشمند و مؤثر در راستای پیشرفت و بهبود فعالیت‌های زنان خبرنگار در هرات است.

این جشنواره و نمایشگاه به همکاری مالی صندوق ملی حمایت از دموکراسی برگزار شده است. انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه یی تا اکنون چندین دورۀ آموزشی حرفه‌ای برای زنان خبرنگار و دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان دختر رشتۀ ژورنالیزم در هرات راه اندازی کرده است.