برگزاری همایش سالانه روز بین المللی اخلاق رسانه‌ای در هرات

برگزاری همایش سالانه روز بین المللی اخلاق رسانه‌ای در هرات

همایش سالانه روز بین المللی اخلاق رسانه‌ای با حضور معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و شرکت حدود ۱۰۰ تن از مسئولان نهادهای خبرنگاری، خبرنگاران و استادان ژورنالیزم از ولایات مختلف کشور در هرات برگزار شد.

این همایش که از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان و همکاری مرکز بین المللی اخلاق رسانه‌ای به هدف بررسی، آسیب‌شناسی و ضرورت تدوین اصول اخلاق رسانه‌ای در رسانه‌های افغانستان راه اندازی شده بود در دو بخش ارایه مقالات علمی تخصصی و بحث آزاد پیگیری شد.

احمد قریشی، رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان و سفیر مرکز بین المللی اخلاق رسانه‌ای در افغانستان، در بیانیه افتتاحیه این نشست تدوین اصول اخلاق رسانه‌ای را یک ضرورت خواند و خواستار سهم گیری فعال مسئولان رسانه‌ها و خبرنگاران در این زمینه شد.

وی گفت: "این یک نقیصه و کوتاهی بزرگ نهادهای خبرنگاری، رسانه‌ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ است که با گذشت بیشتر از ده سال از تجربه آزادی فعالیت رسانه‌ای در کشور تا هنوز یک آئین نامه اخلاق رسانه‌ای مورد قبول همه تدوین نشده است."

به گفته قریشی، نبود یک آئین نامه اخلاق رسانه‌ای مورد قبول همه سبب شده است که اخلاق رسانه‌ای کمتر مورد توجه قرار گیرد و حتی برخی رسانه‌ها آن را زیر پا بگذارند.

صدیق الله توحیدی، مسئول دیده‌بان رسانه‌ها در دفتر مؤسسه رسانه‌ای نی، در مقاله‌ای با عنوان "بررسی چالش‌های عدم رعایت اخلاق رسانه یی در افغانستان"، تدوین اصول اخلاق رسانه‌ای را مهم و حیاتی خواند و گفت که این نهاد حمایت کننده از رسانه‌های آزاد در افغانستان از عملی شدن این طرح پشتیبانی می‌کند.

وی گفت: "سال قبل مؤسسات انترنیوز، نی، آژانس خبری پژواک و شماری از نهاد‌های دیگر با توجه به موازین اخلاقی خبرنگاری در نه کشور جهان، ۱۹ مورد را به عنوان پیش نویس موازین اخلاقی رسانه‌ای مشخص کردند و انجمن رسانه‌های آزادجنوب آسیا، (سفما) نیز طرح مشابهی را پیشنهاد نمود که تا اکنون اجماع کامل در مورد آن بدست نیامده است."

به باور توحیدی، در حال حاضر توسعه فعالیت رسانه‌ای مستلزم رعایت قانون و موازین اخلاقی بوده که درعدم رعایت این دو مشکلات و چالش‌های زیادی فرا راه اطلاع رسانی در کشور وجود خواهد داشت.

مسئول دیده‌بان رسانه‌ها گفت که رعایت موازین اخلاقی خبرنگاران را از بسیاری چالش‌ها مشکلات مصؤن نگه می‌دارد و همچنین رعایت آن کمک می‌کند تا خبرنگاران کاری معیاری رسانه‌ای را انجام داده و کمتر مورد اعتراض مخاطبین خویش قرار بگیرند.

نجیبه ایوبی، رئیس گروه رسانه‌ای کلید نیز در مقاله‌ای به توضیح نقش اخلاق رسانه‌ای در موفقیت رسانه و جلب اعتماد مخاطب پرداخت.

رئیس گروه رسانه‌ای کلید گفت که علت عمده موفقیت برخی از رسانه‌ها و شمار زیاد مخاطب آنان، تعهد آن‌ها به همین اصول است ودر مقابل ناخشنودی مخاطب از یک رسانه نشان می‌دهد که اصول اخلاقی از سوی رسانه مورد نظر رعایت نشده است.

عادله کبیری، استاد ژورنالیزم پوهنتون/دانشگاه هرات نیز در مقاله‌ای با عنوان «ضرورت اخلاق در رسانه‌های آنلاین» براهمیت این موضوع تاکید کرد.

وی گفت که با توجه به توسعه و فراگیر شدن رسانه‌های آنلاین و افزایش روز افزون مخاطبان آن، نیاز است تا اخلاق در این نوع رسانه‌ها بیشتر رعایت شود.

سید نجیب الرحمان حدید، از استادان ژورنالیزم نیز در مقاله‌ای تدوین آئین نامه اخلاق رسانه‌ای را یک ضرورت خواند و خواستار جدیت نهادهای خبرنگاری، رسانه‌ها و خبرنگاران در این زمینه گردید.

دین محمد مبارز راشدی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در سخنانی در این همایش از عملکرد این وزارت در زمینه آزادی فعالیت رسانه‌ای دفاع کرد.

وی گفت که این وزارت از افزایش شمار رسانه‌ها در کشور دفاع کرده و آن را نشانه‌ای از تعهد دولت به دموکراسی و فعالیت آزاد رسانه خواند.

راشدی اما تاکید کرد که اکنون زمان آن فرا رسیده است تا در زمینه اخلاق رسانه‌ای جدیت بیشتری بخرج داده شود و وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز مصمم است تا تدوین آئین نامه اخلاق رسانه‌ای سهم بگیرد.

به گفته مسئولان برگزاری همایش سالانه روز بین المللی اخلاق رسانه‌ای، گروه رسانه‌ای کلید در کابل، تلویزیون هیواد قندهار و رادیو دنیا در شهر چاریکار از این نشست حمایت کرده‌اند.

در نشست هرات اعلام شد که تا یک سال آینده مسوده اصول اخلاق رسانه‌ای در هماهنگی با نهاد‌ها و رسانه‌های مختلف کشور و جلب همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ تهیه خواهد شد.