برگزاری کنفرانس ویدئویی خبرنگاران هرات و غور

برگزاری کنفرانس ویدئویی خبرنگاران هرات و غور

۱۷ عقرب ۱۳۹۴

هرات: برای نخستین بار، خبرنگاران هرات و غور در یک گفتگوی ویدئویی مشکلات موجود فعالیت رسانه یی را در این دو ولایت به بررسی گرفتند.

شرکت کنندگان در این نشست که با هماهنگی دفتر نی در شهر هرات برگزار شده بود، اتحاد و همکاری نزدیک با یکدیگر را گزینه یی مهم برای مقابله با چالش‌های کاری خبرنگاران خواندند وخواستار تقویت آن شدند.

پدرام قاضی‌زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می‌گوید که خبرنگاران غوری گفتند که از سوی افراد زورمند، مخالفان مسلح و شماری از مسؤلان دولتی همواره تهدید می‌شوند ویا تحت فشار قرار دارند.

به گفته وی، کمبود امکانات و تسهیلات لازم کاری در رسانه‌ها، کم توجهی به وضعیت کاری به ویژه معاش خبرنگاران، و بی‌توجهی به راه اندازی کارگاه‌های آموزشی از دیگر چالش‌هایی است که خبرنگاران غور با آن مواجه می‌باشند.

غور از جمله ولایات کوهستانی و دور افتاده کشور است که در حدود یک و نیم دهه اخیر در مقایسه با دیگر ولایات همجوار از خدمات دولتی و غیر دولتی و غیر دولتی بسیار کم برخوردار شده است.

در حال حاضر افزون بر رادیو تلویزیون دولتی، تنها یک رادیو خصوصی و ۱۰ نشریه دراین ولایت فعالیت دارد.

هرات در سال‌های اخیر از نظر تعدد رسانه‌های مختلف رشد خوبی داشته است و هم اکنون دارای ۱۵ رادیو، ۸ تلویزیون می باشد و حدود ۳۰ نشریه در این ولایت منتشر می شود.

خبرنگاران هرات نیز از تهدید امنیتی، دخالت افراد زورمند در امور رسانه‌ها، تبعیض منابع خبری با خبرنگاران بخاطر ارایه اطلاعات و در مجموع محدودیت دسترسی به اطلاعات به عنوان مشکلات و چالش‌های عمده یی نام می‌برند که با آن روبرو هستند.