تلویزیون ساقی اجازه فعالیت را بدست آورد

تلویزیون ساقی اجازه فعالیت را بدست آورد

هرات، دوشنبه 26 میزان 1389

یک ماه پس از تعطیلی تلویزیون خصوصی ساقی در هرات، این تلویزیون اجازه فعالیت دوباره را بدست آورد و نشرات آن به طور رسمی از ساعت 7.30 شام یک شنبه آغاز گردید.

کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای، برنامه شامگاه 21 سنبله تلویزیون ساقی را« اخلال کننده امنیت»، درجهت« برهم زدن امنیت عامه » و« آشوب افگنی» در شهر هرات تشخیص داد بود و فیصله کرد تا این تلویزیون تعطیل شود.

این برنامه در پی لغو مراسم سوختاندن قرآن کریم از سوی یک کلیسا در ایالت فلوریدای امریکا، پخش شد که طی آن تلویزیون ساقی از مردم خواسته بود به شکرانه لغو این مراسم با رفتن بر پشت بام فریاد الله و اکبر سربدهند اما شماری از مردم به طور خودسرانه تظاهرات خشونت آمیز را در سطح شهر راه اندازی کردند.

طارق نبی، مدیر مسئول تلویزیون ساقی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که بازگشایی تلویزیون ساقی با حضور هیئتی از سارنوالی امنیت ملی صورت گرفت و این هیئت ضمن برطرف کردن مهر وموم درب استدیوهااعلام کردند که این کار براساس دستور مقامات دولت مرکزی صورت می گیرد.

نبی خاطر نشان کرد که هیات امنیت ملی به وی گفته اند پرونده این تلویزیون هنوز بسته نشده است.

روز گذشته یک منبع سارنوالی امنیت ملی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته بود که پرونده تلویزیون ساقی تکمیل شده و جهت طی مراحل قانونی به دیوان امنیت عامه محکمه ابتدایی حوزه اول هرات فرستاده شده است و محکمه نیز سه شنبه 27 میزان را اولین جلسه محاکمه اعلام کرده بود.

برپایه اظهارات این منبع؛« ساقی متهم است که به خاطر تامین اهداف خود، در راستای ضعیف ساختن حکومت اقدام کرده است.»

سارنوالی امنیت ملی هرات در ترتیب پرونده برای مسئول و مجری این تلویزیون جزای یک تا 5 سال زندان و جریمه نقدی را در نظر گرفته بود.

اما قاضی سراج الدین نصر رئیس محکمه ابتدایی حوزه اول هرات می گوید با وجود بازگشایی تلویزیون ساقی، محکمه استقلال خود را حفظ می کند و تصمیم دارد اولین جلسه محاکمه را در تاریخ معین شده برگزار کند.

به گفته قاضی نصر، در این جلسه میبایست نمایندگان تلویزیون ساقی حضور داشته باشند و حارنوالی امنیت ملی نیز دلایل اش را مبنی بر بازگشایی دوباره تلویزیون به هیئت قضایی ارایه کند.

رئیس محکمه ابتدایی حوزه اول هرات افزود هیئت قضایی در این مورد تصمیم خواهد گرفت و هنوز قبل ازوقت است که در مورد برائت تلویزیون اظهار نظر کند.

بر پایه گفته های زریالی نوابی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ این وزارت فیصله 14 میزان کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای مبنی بر بازگشایی تلویزیون ساقی و سایت خبری بینوا را به لوی حارنوالی فرستاده اند.

به گفته آقای نوابی این نامه تصریح شده که کمیسیون نسبت به ادامه فعالیت این دو رسانه مخالفت ندارد.سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطرنشان کرد که هرگونه اعمال فشار بر رسانه ها از سوی کمیسیون تخطی های رسانه ای « تنها جنبه تنبیهی و اصلاحی» دارد و این کمیسیون به «تعطیلی دایمی رسانه ها» باور ندارد.