تلویزیون ساقی تعطیل شد

چهارشنبه 24 سنبله 1389

در پی درخواست کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای از لوی سارنوالی افغانستان مبنی بر مسدود کردن تلویزیون خصوصی« ساقی»، این تلویزیون تعطیل گردید.

ساعت 6 بعد از ظهر امروز هیئتی از نمایندگان سارنوالی، امنیت ملی و شورای ولایتی ضمن ابلاغ حکم تعطیلی با خاموش کردن فرستنده، دروازه تلویزیون را لاک و مهر کردند.

کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای برنامه شامگاه 21 سنبله تلویزیون ساقی را« اخلال کننده امنیت»، درجهت« برهم زدن امنیت عامه » و« آشوب افگنی» در شهر هرات تشخیص داد بود.

طارق نبی، مدیر مسئول تلویزیون ساقی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که  این حکم بر منبای اتهامات «واهی» و« مغرضانه»  گرفته شده است.

آقای نبی  افزود به نشانه احترام به انتخابات فرا روی ولسی جرگه این حکم را می پذیرد اما خاطر نشان کرد اسناد کاملی در مورد عملکرد تلویزیون ساقی درباره این موضوع وجود دارد و او حاضر است از راه قانون« بی غرضی» و« صداقت» این تلویزیون را برای جامعه ثابت سازد.

مدیر مسئول تلویزیون ساقی می گوید در پی لغو مراسم سوختاندن قرآن از سوی یک کلیسا در ایالت فلوریدای امریکا، تقاضاهای از سوی مردم وجود داشت تا به شکرانه این موضوع تظاهراتی در شهر راه اندازی کنند.

اما به گفته طارق نبی  تلویزیون ساقی از مردم خواست تا تنها با رفتن بر پشت بام  فریاد الله اکبر سر بدهند.در همان شب به رغم این که تلویزیون ساقی در برنامه زنده از مردم خواست تنها بر پشت بام ها بمانند عده ای در جاده مرکزی شهر به سوی ولایت  تجمع کردند و با پاره کردن عکس های نامزدان و پرتاب سنگ تا نیمه های شب ادامه دادند .

پولیس هرات در همان شب با شلیک هوایی تجمع کنندگان را متفرق کرد و حتی پولیس گفت که در همان شب یک لیسه در حومه شهر به آتش کشیده شده است.

تلویزیون ساقی در ماه دلو 1383 خورشیدی درهرات راه اندازی شد؛ محتوای برنامه های آن بیشتر مذهبی، اجتماعی و سیاسی بود.

این تلویزیون به تازه گی و بعد از حدود 7 ماه قطع نشر برنامه به دلیل خرابی فرستنده، مجددا آغاز به کار کرده بود.پیش از این در 5 اسد سال جاری تلویزیون خصوصی امروزدر کابل به دستور شورای وزیران به دلیل آن چه که« دامن زدن به اختلافات مذهبی» و « تلاش برای بر هم زدن وحدت ملی» خوانده شد، تعطیل گردید.