توقف روزنامه اتفاق اسلام پس از 92 سال فعالیت

توقف روزنامه اتفاق اسلام پس از 92 سال فعالیت

هرات، 19 سرطان 1391

روزنامه اتفاق اسلام به عنوان نخستین روزنامه هرات و تنها روزنامه فعال این ولایت پس از 92 سال فعالیت به دلیل کاهش بودجه از نشر بازماند.

اولین شماره این روزنامه در اول سنبله 1299 خورشیدی در شهر هرات با چاپ سنگی منشتر شد و از آن زمان تا اکنون با وجود فراز ونشیب های زیاد حتی در زمان رژیم طالبان از نشر باز نماند.

جاوید نورزاد، مدیر مسئول روزنامه اتفاق اسلام گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ از ابتدای سال 1391 با اعلام کاهش بودجه این روزنامه، کارمندان آن را نیز از 13 نفر به 6 نفر کاهش داد.

وی گفت که از ابتدای هفته جاری پس از آن که 7 تن از کارمندان از جمله یک خبرنگار از ادامه کار افتخاری خودداری کردند، این روزنامه از نشر باز ماند.

نورزاد افزود که طی یک دهه اخیر این روزنامه با مشکلات مالی زیادی مواجه بود اما والی های وقت هرات با درک این مشکلات اجازه می دادند که بخشی از هزینه های آن از منابع درآمدی روزنامه که از طریق نشراعلان و اشتراک تامین می شد، پرداخت شود.

اما به گفته وی، همزمان با کاهش بودجه رسمی از سوی دولت، زمینه استفاده از منابع درآمدی روزنامه نیز از بین رفت.

روزنامه اتفاق اسلام با وجودی که یک نشریه دولتی به شمار می آمد و طی نزدیک به یک قرن گذشته بازتاب دهنده سیاست حکومت های مختلف با دیدگاه ها و گرایش های مختلف بود و حتی هر از گاهی تیراژ آن کاهش و یا افزایش پیدا می کرد اما بخش ادبی آن به دلیل همکاری پر رنگ فرهنگیان ، بسیار فعال بود.

بسیاری از مدیران این روزنامه از چهرهای برجسته علم و فرهنگ و حتی سیاست افغانستان بودند که از آن جمله علامه صلاح الدین سلجوقی و سپس محمد هاشم میوند وال، نخست وزیر و از فعالان مطبوعاتی پیشرو دهه دمکراسی در زمان سلطنت محمدظاهر شاه بود.

بخش عمده مطالب این روزنامه که در سالهای ابتدایی، در 4 صفحه به صورت قلمی و چاپ خانه سنگی به نشر می رسید خبرهای داخلی وخارجی، مقاله های سیاسی، فرهنگی و ادبی و فعالیت های دولت های آن زمان تشکیل می داد.

اتفاق اسلام اما با وجودی که گاهی در این سال ها به دلیل مشکلات عمدتا مالی و محدویت های معمول سیستم دولتی، در قالب هفته نامه هم چاپ می شد اما در یک دهه اخیر با روی کار آمدن نسل جوان، شاهد توسعه و خلاقیت هایی نیز بود.

این روزنامه در سال 1388، با مدیریت نقیب آروین، افزون بر4 صفحه اصلی به زبان های فارسی دری و پشتو، برای نخستین بار یک ضمیمه 8 صفحه ای را به نام" شش شنبه" با 5 هزار نسخه منتشر کرد.

نشر این ضمیمه هفتگی که بازتاب دهنده موضوعات روز در قالب طنز بود به مدت یک سال دوام پیدا کرد.