درخواست تعطیلی تلویزیون ساقی و سایت بینوا

چهارشنبه 24 سنبله 1389

کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای از لوی سارنوالی خواسته است تلویزیون خصوصی« ساقی» و سایت خبری «بینوا» را به دلیل« آشوب افگنی» و نشر« مطالب دروغ» مسدود کند.

زریالی نوابی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که درخواست ها  در جلسه روز سه سنبه 23 سنبله کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای که در راس آن وزیر اطلاعات و فرهنگ قرار دارد، گرفته شد.

به گفته وی در نخستین مورد کمیسیون بعد از بررسی شکایت اداره محلی هرات از برنامه شامگاه 21 سنبله تلویزیون ساقی، پخش آن را« اخلال کننده امنیت» و درجهت« برهم زدن امنیت عامه » و« آشوب افگنی» در شهر هرات تشخیص داد و فیصله شد تا مسدود شود.

نوابی گفت که برعلاوه در این جلسه شکایت دفتر معاون اول رئیس جمهور از سایت بی نوا بررسی شد و اعضای کمیسیون این سایت را بخاطر« اشاعه خبرهای دروغ و عمدی درجهت مغشوش کردن اذهان عامه در مورد معاون اول رئیس جمهور» مسئول دانستند.

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود که کمیسیون حکم داد تا مسدود شدن این سایت به لوی څارنوالی پیشنهاد گردد.

در پی لغو مراسم سوختاندن قرآن شریف از سوی یک کلیسا در ایالت فلوریدای امریکا، تلویزیون محلی ساقی در هرات شام 21 سنبله از مردم خواست تا به شکرانه لغو این مراسم  با رفتن بر پشت بام فریاد الله و اکبر سر بدهند.

اما در همان شب به رغم این که تلویزیون ساقی در برنامه زنده از مردم خواست تنها بر پشت بام ها بمانند عده ای در جاده مرکزی شهر به سوی ولایت  تجمع کردند و اقدام پاره کردن عکس های نامزدان و پرتاب سنگ کردند که بعدا با مداخله پولیس به صورت متفرق تا نیمه شب در جاده ها حضور داشتند.

پولیس هرات گفت که در همان شب یک لیسه در حومه شهر به آتش کشیده شده است.

اما درخبری که شماری از رسانه های داخلی به نقل از سایت خبری بینوا پخش کردند گفته شده بود که مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری در پی یک بیماری در آلمان جان باخته است که سپس قسیم فهیم این خبر را یک اقدام غیر سیاسی و در راستای ایجاد نگرانی و تشویش ذهنیت مردم توصیف کرد.