فتوای شورای علماء بخاطر مسدود شدن یک تلویزیون خصوصی

چهارشنبه 24 سنبله 1389

شورای علماء و روحانیون حوزه غرب محتوای یک برنامه تفریحی تلویزیون خصوصی« هری»(HERAI) را مغایر با ارزش های اسلامی اعلام کرد و فتوای مسدود شدن این تلویزیون را صادرکرد.

برنامه« نیش خند» تلویزیون هری از چهار ماه پیش هر شب جمعه ساعت 9 پخش می شود و علاقه مندان زیادی در هرات دارد.

بر مبنای فتوای شورای علماء و روحانیون حوزه غرب، پخش این برنامه برای « بی حیا» کردن پسران و دختران  و به « فساد کشاندن» اخلاق اجتماعی بوده است.

مولوی محمد کبابیانی، معاون شورای علماء و روحانیون حوزه غرب گفت که این فتوا در جلسه هفتگی شورا که روز گذشته برگزار شد، صادر شده است و به طور رسمی به دفتر ولایت و اطلاعات و فرهنگ هرات ابلاغ شده است.

به گفته وی در برنامه نیش خند تلویزیون هری یک مرد با پوشیدن لباس زن، اقدام به رقص و پایکوبی در مقابل مردان کرده و حتی برصورت یک مرد بوسه زده است.

مولوی کبابیانی خاطر نشان کرد که براساس قوانین اسلامی پوشیدن لباس زن  از سوی مرد و نمایش دادن آن از سوی یک مرد با تمثیل حرکات و حالات یک زن مجاز نیست و خلاف ارزش های اسلامی شناخته می شود.

نقیب آروین، سخنگوی والی هرات گفت که فتوای شورای علماء به منظور بررسی بیشتر به نهاد های مربوط ارجاع داده شده تا مطابق با قانون به آن رسیده گی شود.

اما به گفته عبدالظاهر راهن، سرپرست  تلویزیون هری این برنامه یک برنامه تفریحی است و در ساخت آن «هیچ قصدی در راستای توهین به شخصیت زن و یا ترویج فساد» مطرح نبوده است.

راهن گفت که مسدود کردن تلویزیون را نخواهند پذیرفت اما با در نظرداشت حساسیت های مراجع مذهبی دیگر این برنامه را پخش نخواهند کرد.

تلویزیون خصوصی هری بعد از دو سال نشر آزمایشی در سال 1387 فعالیت رسمی اش را آغاز کرد و در این مدت شهر هرات و بخش های از ولسوالی های گذره، انجیل و زنده جان را تحت پوشش قرار داده است.

علاوه بر رادیو و تلویزیون و یک روزنامه دولتی، حدود 55 رسانه از جمله 5 تلویزیون خصوصی، 10 رادیو و نشریه طی ده سال گذشته دراین ولایت راه اندازی شده است.