مسئول و مجری تلویزیون ساقی محاکمه می شوند

هرات، یک شنبه 25 میزان1389

یک ماه پس از تعطیلی تلویزیون خصوصی ساقی در هرات، این تلویزیون برخلاف تصمیم کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای مبنی برفعالیت دوباره، به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی محاکمه می شود.

سراج الدین نصر رئیس محکمه ابتدایی حوزه اول هرات به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که اولین جلسه محکمه تلویزیون ساقی به صورت علنی روز سه شنبه 27 میزان برگزار خواهد شد.

به گفته وی ازمسئولین تلویزیون ساقی خواسته شده تا با دریافت صورت دعوا و تعیین وکیل مدافع از خود دفاع کنند.

یک منبع در سارنوالی امنیت ملی هرات به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که پرونده تلویزیون ساقی بر مبنای قانون هفتم جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ترتیب شده و به دیوان امنیت عامه محکمه حوزه اول سپرده شده است.

برپایه اظهارات این منبع؛« ساقی متهم است که به خاطر تامین اهداف خود، در راستای ضعیف ساختن حکومت اقدام کرده است.»

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که سارنوالی امنیت ملی هرات در ترتیب پرونده برای مسئول و مجری این تلویزیون جزای یک تا 5 سال زندان و جریمه نقدی را در نظر گرفته است.

طارق نبی، مدیر مسئول و عبدالرزاق پدارم غوریانی، مجری تلویزیون ساقی از متهمان این پرونده هستند.

در همین راستا زریالی نوابی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که این وزارت به طور رسمی فیصله کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای مبنی بر بازگشایی تلویزیون ساقی و سایت خبری بینوا را به لوی سارنوالی فرستاده اند.

به گفته آقای نوابی این نامه در 14 میزان فرستاده شده و در آن تصریح شده که کمیسیون نسبت به ادامه فعالیت این دو رسانه مخالفت ندارد.

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطرنشان کرد که هرگونه اعمال فشار بر رسانه ها از سوی کمیسیون تخطی های رسانه ای « تنها جنبه تنبیهی و اصلاحی» دارد و این کمیسیون به «تعطیلی دایمی رسانه ها» باور ندارد.

کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای برنامه شامگاه 21 سنبله تلویزیون ساقی را« اخلال کننده امنیت»، درجهت« برهم زدن امنیت عامه » و« آشوب افگنی» در شهر هرات تشخیص داد بود و فیصله کرد تا این تلویزیون تعطیل شود.

در پی لغو مراسم سوختاندن قرآن کریم از سوی یک کلیسا در ایالت فلوریدای امریکا، تقاضاهای از سوی مردم وجود داشت تا به شکرانه این موضوع تظاهراتی در شهر راه اندازی کنند.

در همان شب به رغم این که تلویزیون ساقی در برنامه زنده از مردم خواست تنها بر پشت بام ها بمانند عده ای در جاده مرکزی شهر به سوی ولایت  تجمع کردند و با پاره کردن عکس های نامزدان و پرتاب سنگ تا نیمه های شب ادامه دادند.

پولیس هرات در همان شب با شلیک هوایی تجمع کنندگان را متفرق کرد و حتی پولیس گفت که در همان شب یک مکتب در حومه شهر به آتش کشیده شده است.

طارق نبی گفت که این حکم از ابتدا براساس اتهامات «واهی» و« مغرضانه» گرفته شده بود و اکنون دولت با نمایش سیاست یک بام و دو هوا فقط گریبان تلویزیون ساقی را گرفته است.

به گفته آقای نبی، پیش از این تلویزیون خصوصی« امروز» در کابل که به اتهام « دامن زدن به اختلافات مذهبی» و« تلاش برای برهم زدن وحدت ملی» تعطیل شده بود با فیصله کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای دوباره بازگشایی شد.

تلویزیون ساقی در ماه دلو 1383 خورشیدی درهرات راه اندازی شد و در مدت فعالیت برنامه های با محتوای مذهبی، اجتماعی و سیاسی پخش می کرد.