گشایش نخستین نمایشگاه دایمی فناری ارتباطات در شهر هرات

گشایش نخستین نمایشگاه دایمی فناری ارتباطات در شهر هرات

۱۴ حمل ۱۳۹۵

هرات: در این نمایشگاه وسایلی به نمایش گذاشته شده که از گذشته‌های دور تا امروز در زمینه اطلاع‌رسانی و ارتباطات مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

این وسایل از سوی فرهنگ‌سرای دوربین در اختیار اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گذاشته شده است.

این اداره یک اتاق بزرگ در قلعه تاریخی اختیارالدین هرات به نمایش دایمی این آثار اختصاص داده است.

نور احمد کریمی، مسئول فرهنگ‌سرای دوربین، به بی‌بی‌سی گفت: "در این نمایشگاه دایمی، بیش از دوصد و ده قلم از وسایل ارتباط جمعی که در عرصه‌های چاپ، سینما، رادیو، تلویزیون، و تلگراف مورد استفاده بوده‌اند، گردآوری و اینجا گذاشته شده است."

کریمی گفت که این نمایشگاه برای دانشجویان رشته روزنامه‌نگاری برای آشنایی عملی با این وسایل بسیار سودمند خواهد بود.

02

بسیاری از فرهنگیان هرات معتقدند که این نمایشگاه دایمی، تاریخ‌نگاران را نیز در زمینه ثبت چگونگی سیر پیشرفت وسایل ارتباط جمعی در غرب افغانستان کمک خواهد کرد.

ماریا بشیر یکی از فعالان جامعه مدنی در هرات گفت: "این موزه و نمایشگاه دایمی، فرهنگ هرات را به نمایش می‌گذارد. من از همه کسانی که در گردآوری این آثار زحمت کشیده‌اند، تشکر می‌کنم و آرزو دارم که این برنامه در افغانستان سرتاسری شود."

آریا رؤفیان، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: "در سطح افغانستان این نمایشگاه در نوع خود، نمونه است. این اولین نمایشگاهی است که چگونگی فرایند [توسعه] ارتباطات را در بین مردم از نخسیتن وسیله‌های ارتباطی تا امروز به گونه زنده به نمایش می‌گذارد."

به گفته ویف این نمایشگاه با همکاری موسسه 'هلپ' برگزار شده و افزود که این مرکز پژوهشگران را در کار تحقیق در زمینه پیشینه فناوری ارتباطات کمک خواهد کرد.