‌حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به نخست وزیر بنگلادش در اعتراض به بازداشت "شهید العلم"

‌حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به نخست وزیر بنگلادش در اعتراض به بازداشت "شهید العلم"

۶ سنبله ۱۳۹۷

کابل-- مرکز خبرنگاران افغانستان با پیوستن به یک کارزار بین‍المللی، از نامه سرگشاده به نخست وزیر بنگلادش بخاطر آزادی فوری شهید العلم، عکاس سرشناس این کشور حمایت کرده است.

شهید العلم، عکاس مستند اجتماعی بنگلادشی در میانه ماه اسد در خانه‌اش در شهر داکا بازداشت شد. به گفته‌ شاهدان عینی، حدود ۳۰ مامور امنیتی لباس شخصی با هجوم به خانه این عکاس خبرنگار، او را به زور با خود بردند.

شهید العلم به انتشار شایعه و اقدامات تحریک‌آمیز علیه حکومت این کشور متهم شده است. او متهم است که اشتراک‌گذاری فلم‌ها و تصاویر اعتراض‌ اخیر دانشجویان بنگلادشی به کاستی‌های قوانین راهنمایی و رانندگی در رسانه‌های اجتماعی و مصاحبه اش با تلویزیون الجزیره به افزایش خشونت در میان دانشجویان معترض منجر شده است.

این تظاهرات در پی کشته شدن دو دانشجو در شهر داکا توسط یک بس شهری که راننده‌اش تصدیق رانندگی نداشت‌، صورت گرفته است. دانشجویان معترض با بستن جاده‌ها از رانندگان درخواست مدارک قانونی کردند و از حکومت خواستند قوانین مرتبط با رانندگی را بازبینی کند. اما  تظاهرات با حمله پولیس به معترضان به خشونت کشیده شد که بر اثر آن ده ها تن از جمله خبرنگاران زخمی شدند.

در اعتراض به بازداشت شهید العلم، نامه‍ای سرگشاده به ابتکار فدراسیون بین المللی خبرنگاران به شیخ حَسینه واجد نخست وزیر بنگلادش نوشته شده استږ

در این نامه که از سوی ۱۰ نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه ها در جنوب آسیا از  جمله مرکز خبرنگاران افغانستان امضا شده است، بازداشت این عکاس خبرنگار به شدت محکوم شده و از حکومت بنگلادش خواسته  شده است تا هرچه زودتر شهید العلم را آزاد کند.

امضا کنندگان نامه تصریح کرده اند که بازداشت این عکاس خبرنگار بخشی ازتلاش‍های حکومت برای خاموش کردن صدای منتقدان و آزادی بیان در این کشور است و حکومت بنگلادش باید با خودداری از اقدامات محدود کننده آزادی بیان، از کار خبرنگاران در راستای اطلاع رسانی آزاد به مردم حمایت کند.