زموږ په اړه پوښتنې او ځواب

مركز خبرنگاران افغانستان يك نهاد مستقل، غير دولتی وغير سياسی است که براساس احكام قانون رسانه های همگانی كشور ایجاد گردیده است.

این نهاد در ماه ثور ۱۳۸۸ هجری خورشیدی با جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ با نام « مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان» شروع به فعالیت کرد اما در اول میزان ۱۳۹۰ هجری خورشیدی بنابر درخواست هیأت رئیسه نهاد و موافقت وزارت اطلاعات و فرهنگ نام آن از«مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان» به «‌مرکز خبرنگاران افغانستان»‌ تعدیل گردید.

در زیر به شماری از پرسش های متدوال در مورد مرکز خبرنگاران افغانستان پاسخ داده شده است:

مرکز خبرنگاران افغانستان چطور ایجاد شد ؟

پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۱۳۸۱ و فراهم شدن زمینه فعالیت رسانه های آزاد، شمار زیادی از شهروندان کشور با تکیه بر توان  خود و یا همکاری نهادهای بین المللی اقدام به راه اندازی رسانه کردند و با گذشت هر سال بر شمار رسانه های صوتی، تصویری، چاپی و آنلاین در مناطق مختلف کشور افزوده شد.

بدیهی است که با افزایش رسانه های همگانی در کشور، در سال های ابتدایی صدها تن به ویژه جوانان مشتاق که بیشتر آنها فاقد تحصیلات مسلکی در ژورنالیزم و یا ارتباطات بودند بعد از کسب مهارت های ابتدایی(از طریق دوره های آموزشی کوتاه مدت) به عنوان مدیر مسؤل، تهیه کننده، نویسنده، گزارشگر، مجری، نطاق، عکاس و تصویربردار و یا کارمند تخنیکی وارد این عرصه شدند.

همزمان با این تحول چشم گیر از نظر کمی، رسانه های افغانستان بعد از سال ۱۳۸۵ هجری خورشیدی به تدریج با جذب جوانان تحصیل کرده در عرصه ژورنالیزم و ارتباطات، از نظر کیفی وارد مرحله تازه ای شدند و به مرور اهمیت کار حرفه ای خبرنگاری و تقویت آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

در سال ۱۳۸۸، گروهی از خبرنگاران در هرات تصمیم گرفتند تا با در نظرداشت مشکلات و چالش های ناشی از ادامه جنگ، اقتصاد جرمی و فساد در کشور و تاثیر منفی آنها بر کار خبرنگاری حرفه ای و رسانه های آزاد، نهادی مستقل ایجاد کنند تا از طریق آن بتوانند در ارتقای  دانش، تخصص و مهارت همکاران خود سهم بگیرند و از حقوق آنها نیز دفاع کنند. این نهاد دو سال بعد با جذب همکاران جدید در کابل و دیگر ولایات، توسعه پیدا کرد و به عنوان یک نهاد ملی وارد عرصه شد. نام گزاری " روز خبرنگار" و دادخواهی برای رسمی شدن و ثبت آن به عنوان یک مناسبت ملی، آغاز برنامه های دادخواهی سراسری در زمینه معافیت جرایم علیه خبرنگاران، همایش های اخلاق رسانه ای و راه اندازی برنامه رقابتی "خبرنگار سال افغانستان" از جمله مهمترین اقداماتی بوده است که از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان صورت گرفته است.