خبرنگار پاکستانی از زندان جلال آباد آزاد شد

خبرنگار پاکستانی از زندان جلال آباد آزاد شد

۷ سنبله ۱۳۹۳

جلال آباد: یک خبرنگار پاکستانی که از پنج ماه قبل در جلال آباد زندانی بود، به فرمان حامد کرزی رییس جمهور آزاد گردید و مسؤلان پاکستانی در مرز تورخم سپرده شد.

فیض الله خان در گفتگو با خبرنگاران پاکستانی در شهر پیشاور، ضمن قدردانی از تلاش های دولت این کشور و همچنان دولت افغانستان ، گفت که با وی در مدت پنج ماه و چهار روز حبس اش رویه خوبی شده است.

------------------------------

جلال آباد، ۲۳ سرطان ۱۳۹۳

یک خبرنگار پاکستانی که حدود دو ماه و نیم پیش در ولایت شرقی ننگرهار بازداشت شده بود، از سوی محکمه ابتدایی این ولایت به چهار سال زندان محکوم شده است.

احمد ضیاء عبدل زی، سخنگوی والی ننگرهار به مرکز خبرنگاران گفت که این حکم از سوی محکمه ابتدایی جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی این ولایت صادر شده است.

به گفته وی، فیض الله خان خبرنگار شبکه تلویزیونی ای آر وای پاکستان حدود دو و نیم ماه پیش در ولسوالی لعل پور ننگرهار که با مناطق قبایلی پاکستان هم مرز است از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در آن زمان منابع محلی گفته بودند که این خبرنگار به دلیل ورود غیر قانونی به افغانستان و دیدار خودسرانه با شماری از فرماندهان طالبان بازداشت شده است.

تلویزیون ای آر وای نیز در گزارشی گفته است که فیض الله خان به جرم ورود غیر قانونی به افغانستان از سوی محکمه ابتدایی ننگرهار به چهار سال زندان محکوم شده اما از اتهام جاسوسی تبرئه شده است.

ای آر وای ورود افزوده است که این خبرنگار به طور اشتباه از مناطق قبایلی به خاک افغانستان داخل شده بود.

سلمان اقبال، رییس این شبکه تلویزیونی تصریح کرده است که علیه محکومیت فیض الله خان از راه های قانونی آن اقدام خواهد کرد و در همین راستا با قنسول پاکستان در شهر جلال آّباد تماس گرفته است.

مسؤلان عدلی و قضایی ولایت ننگرهار با وجود تلاش های مرکز خبرنگاران افغانستان حاضر نشدند در زمینه چگونگی برگزاری این دادگاه و دلایل محکومیت این خبرنگار توضیحات ارایه کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از ادارات عدلی و قضایی ننگرهار می خواهد تا واضح سازند که این دادگاه بدون انگیزه سیاسی و با در نظرداشت عدالت برگزار شده باشد.

این نهاد خبرنگاری مصمم است تا با جدیت به تلاش های خود در سطح محلی و همچنان از طریق ارتباط با مقام های مربوط در کابل ادامه دهد تا چگونگی برگزاری این دادگاه  و همچنان حکم صادر شده علیه این خبرنگار روشن شود.