بازداشت دومین خبرنگار الجزیره از سوی نیروهای خارجی

بازداشت دومین خبرنگار الجزیره از سوی نیروهای خارجی

چهارشنبه 31 سنبله 1389

دومین خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در افغانستان طی عملیات نیروهای خارجی در شهر قندهار بازداشت گردید.

محمد نادر خبرنگار بخش عربی تلویزیون الجزیره ساعت 3.30  بامداد امروز چهارشنبه از خانه اش واقع در شهرک« عینو مینه» در ناحیه دهم شهر قندهار بازداشت شده است.

هنوز نیروهای بین المللی مستقر در قندهار در این مورد اظهار نظری نکرده اند و اتهام محمد نادر نیز مشخص نشده است.

زلمی ایوبی مسئول دفتر مطبوعاتی ولایت قندهار  با اظهار بی اطلاعی از وضعیت این خبرنگار گفت که تا هنوز معلوم نیست که محمد نادر از سوی  کدام یک از نیروهای خارجی مستقر در قندهار بازداشت شده  اما تحقیقات در این راستا آغاز شده است.

عزیز الله پوپل، مسئول بخش خبر تلویزیون محلی هیواد در قندهار و از دوستان محمد نادر به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که وی بعد از اطلاع از این رویداد به محل واقعه رفته و با مادر محمد نادر از نزدیک ملاقات کرده است.

پوپل به نقل از مادر خبرنگار بازداشت شده الجزیره گفت که نیروهای خارجی ضمن بازرسی خانه و بهم ریختن لوازم و اثاثیه، جواهرات، پول نقد و لوازم کاری محمد نادر را ضبط و با محمد نادر یکجا با خود بردند.

عزیزالله پوپل، محمد نادر را از خبرنگاران با سابقه و فعال در قندهار خواند و افزود نامبرده از نزدیک به 6 سال پیش با تلویزیون الجزیره کار می کرد.

دو شب پیش نیز نظامیان بین المللی به خانه رحمت الله نیکزاد خبرنگار بخش عربی تلویزیون الجزیره که همزمان با آژانس خبری اسوشیتدپرس همکاری می کرد یورش بردند و با با بازرسی عجولانه خانه، نیکزاد را بازداشت و با خود بردند.

در خبرنامه ای که از سوی آیساف یا نیروهای کمک به تامین امنیت تحت فرماندهی ناتو درکابل منتشر گردید گفته شده بود که آنها شخصی را به اتهام تبلیغ به طالبان درغزنی بازداشت کرده اند.گفته شده که این شخص در روز انتخابات از مخالفین مسلح ویدئو تهیه می کرد و به نفع آنان تبلیغ می کرده است.