خپلواک توسط یک سرباز امریکایی کشته شده است

خپلواک توسط یک سرباز امریکایی کشته شده است

کابل، پنج شنبه 17 سنبله 1390

آیساف اعلام کرد طبق تحقیقاتی انجام شده خبرنگار پژواک و بی بی سی در ولایت ارزگان توسط یک سرباز امریکایی کشته شده است.

احمد امید خپلواک، خبرنگار محلی آژانس خبری پژواک و بی بی سی در ولایت ارزگان، 6 اسد سال جاری در حمله گروهی از مهاجمان وابسته به گروه طالبان به ساختمان رادیو و تلویزیون این ولایت کشته شد.

این حمله که حوالی ساعت 12 روز رخ داد افزون برساختمان رادیو و تلویزیون، چندین ساختمان دولتی در شهر ترین کوت مرکز ارزگان مورد حمله قرار گرفتند که طی آن دست کم 21 تن که بیشتر آنان غیر نظامی جان باختند و 38 تن دیگر مجروح شدند.

خپلواک که با رادیو و تلویزیون محلی ارزگان نیز همکاری می کرد،‌ هنگام این حمله در ساختمان رادیو و تلویزیون حضور داشت و مصروف تهیه گزارشی در مورد پلیس بود.

وزارت داخله افغانستان با پخش خبرنامه ای اعلام کرد که دراین حمله 7 مهاجم مسلح طالبان که مجهز به سلاح خودکار و کمربند انتحاری بودند شرکت داشتند.

بعد از آن که شک و تردید هایی در مورد چگونگی کشته شدن احمد امید خپلواک از سوی خانواده وی مطرح شد، آژانس خبری پژواک و بی بی سی از آیساف خواستند در مورد این رویداد تحقیق کند.

برپایه تحقیقاتی که به دستور جنرال جان آلن، فرمانده عمومی نظامیان بین المللی در افغانستان صورت گرفته ثابت شده است که خپلواک، به طور« اشتباه»‌ هدف قرار گرفته بود.

این تحقیق نشان می دهد که یک نظامی امریکایی عضو آیساف به باور این که احمد امید عضو طالبان است و احتمالا یک کمربند انتحاری را با خود دارد،‌ او را مورد هدف قرار داد.

آیساف ضمن ابراز تأسف نسبت به بروز این رویداد گفته است است که این اقدام سرباز امریکایی مطابق با قوانین برخوردهای مسلحانه،‌ »‌ منطقی» بوده است.

احمد امید خپلواک، در سال 1366 خورشیدی در شهر کابل چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی و سپس میانی را در این شهر و شهر ترینکوت مرکز ارزگان ادامه داد.

وی از سال 1386 به استخدام آژانس خبری پژواک درآمد و همزمان با بخش پشتوی بی بی سی نیز همکار بود.

افغانستان یکی از خطرناک ترین مناطق جهان برای خبرنگاران است؛ از سال 1380 خورشیدی تا اکنون این27 مین خبرنگار و فعال رسانه ای است که در افغانستان کشته می شود.