بزرگداشت از روز جهانی آزادی مطبوعات در هرات

هرات، پنج شنبه 15 ثور 1390

از روز جهانی آزادی مطبوعات با برگزاری همايش علمی در هرات بزرگداشت به عمل آمد.

در این همایش که تحت نام«آزادی بيان و جرايم مطبوعاتی درنظام رسانه­ یی افغانستان» از سوی دانشکده ژورنالیزم و کانون ژورنالیستان جوان پوهنتون هرات راه اندازی شده بود شماری از مسئولان محلی، خبرنگاران و محصلین شرکت کرده بودند.

سخنرانان این همایش، مقالات شان را درمورد آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، جرایم مطبوعاتی در افغانستان، و نظام های حقوقی تاسیس رسانه­ها ارائه کردند.

ميرغلام عثمان بارز حسيني، رئيس پوهنتون هرات در سخنانی، ازبرگزاری اين همايش برای آسیب شناسی وضعیت رسانه ها افغانستان ابرازخرسندی كرده و نقش رسانه­ها را در بهبود شرایط اجتماعی و سیاسی جامعه موثر دانست .

فيصل كريمی استاد ژورنالیزم پوهنتون هرات، نیز در سخنرانی خود در مورد رسانه ها و جرایم مطبوعاتی در افغانستان، موارد جرایم مطبوعاتی را در قوانین افغانستان مورد بحث قرار داد.

وی عدم آگاهی برخی خبرنگاران از موارد جرم مطبوعاتی در قوانین افغانستان را چالش جدی در برابر فعالیت های آزاد رسانه یی در کشور خواند و خواستار برخورد با تخلفات و جرایم مطبوعاتی گردید.

در پایان این همایش، گفتمانی آزاد بین خبرنگاران، دانشجویان و استادان حقوق و ژورنالیزم برگزارشد که طی آن چالش های رسانه یی در افغانستان مورد بحث قرار گرفت.