احمد زید آبادی برنده جایزه آزادی مطبوعات یونسکو

احمد زید آبادی برنده جایزه آزادی مطبوعات یونسکو

کابل، پنج شنبه 18 حمل 1390

یونسکو(سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد)، احمد زید آبادی، خبرنگار و فعال سیاسی در بند ایرانی را برنده جایزه بین المللی سال 2011، این سازمان اعلام کرد.

بر پایه بیانیه ای که از سوی یونسکو سایت رسمی این سازمان  به نشر رسید، آمده است که  این انتخاب از سوی هیأتی متشکل از 12 نفر از کارشناسان مستقل رسانه ای  بین المللی گرفته شده است.

سایت یونسکو به نقل از دیانا سنگور، رئیس هیأت داوران این جایزه مطبوعاتی اعلام کرد که این جایزه« ادای دینی است به شجاعت استتثنایی، استقامت و پایبندی» آقای زید آبادی به « دموکراسی، حقوق بشر، بردباری و انسانیت.»

ایرینا بوکووا، رئیس سازمان یونسکو نیز با ابراز قدردانی از« شجاعت» و« فعالیت بی وقفه» آقای زید آبادی در حوزه« آزادی مطبوعات و آزادی بیان»، گفت:« در آستانه روز جهانی مطبوعات و با توجه به نگرانی های ابراز شده از سوی هیأت داوران بین المللی در باره سلامتی زید آبادی، از مقامات ایران می خواهم که آقای زید آبادی را آزاد کنند.»

قرار است جایزه « گیگرموکانو» یونسکو که شامل یک جایزه نقدی 25 هزار دالری است در روز 13 ماه ثور سال جاری( 3 ماه می)  همزمان با روز بین المللی آزادی مطبوعات اهدا گردد.

احمد زید آبادی، که در سال 1379 خورشیدی به جرم تبلیغ علیه نظام ایران، تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه نظام اسلامی بازداشت و 13 ماه را در زندان بسر برده بود در22 جوزا 1388 خورشیدی بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران بازداشت گردید.

وی سپس از سوی دادگاه  انقلاب تهران به 6 سال زندان، 5 سال تبعید به شهرگناباد ولایات خرسان جنوبی(شرق ایران) و محرومیت دایمی ازفعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

وی سابقه کار و همکاری با شماری از روزنامه های ایران از جمله روزنامه آزاد، شرق و همشهری و سایت های خبری بی بی سی و روز آنلاین را در کارنامه دارد.

زید آبادی، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی خبرنگاران ایران و رئیس سازمان دانش آموختگان ایران بود.

موسسه بین المللی مطبوعات نیز جایزه قلم طلایی این سازمان را در سال 2010، به احمد زید آبادی اهدا کرد بود.

جایزه« گیگرموکانو» به یاد خبرنگارکلمبیایی که در سال 1365 خورشیدی( 1986 میلادی) در مقابل دفتر کارش کشته شد هر سال به خبرنگاری اهدا می شود که در راستای ارتقاء آزادی بیان تلاش کرده و زنده گی خود را به خطر انداخته باشد.