تعهد روسیه در رسیدگی به پرونده مرگ 19 خبرنگار

تعهد روسیه در رسیدگی به پرونده مرگ 19 خبرنگار

کابل، جمعه 9 میزان 1389

مسئولین ارشد کمیته تحقیق دولت روسیه از تعهد این کشور درراستای رسیدگی به پرونده مرگ 19 خبرنگار و فعال امور رسانه ای در این کشور خبر دادند.

هفته گذشته هیئتی از کمیته بین المللی دفاع از خبرنگاران(CPJ) در بازید از مسکو و دیدار با مسئولین این اداره، خواستار رسیدگی به این پرونده ها شده بود.

الکساندر بستریکین رئیس کمیته تحقیق دولت روسیه گفته است که رسیدگی به این موضوع حرفه ای بودن کارکنان این کمیته را نشان می دهد و آنها با افتخار به پرونده های قتل خبرنگاران رسیدگی خواهند کرد.

این کمیته که مسئول بررسی بیشترین جرایم بزرگ در روسیه است به تازگی اختیارات زیادی بدست آورده است و براین اساس گزارش کاری اش را به طور مستقیم به دیمتری مدودوف رئیس جمهور روسیه ارایه می کند.

قبل از این  کمیته تحقیق موظف به ارایه گزارش  به اداره  دادخواهی فدرال بود.

کتی مارتون مسئول هیئت اعزامی کمیته بین المللی دفاع از خبرنگاران می گوید ملاقات با کمیته تحقیق روسیه دلگرم کنده بود و این کمیته تحقیق از پیشرفت در شماری از پرونده ها خبرداده است.

اما وی خاطر نشان کرد آنها تا زمانی که تعقیب قانونی در مورد قضایای قتل خبرنگاران و محکومیت عوامل آن صورت نگیرد، قانع نخواهند شد.

اطلاعات کمیته بین المللی دفاع از خبرنگاران نشان می دهد از سال 1379 خورشیدی تا اکنون 19 خبرنگار در روسیه کشته شده اند.

روسیه  جایگاه هفتم را در بین کشورهایی دارد که این کمیته آنها را به عنوان کشورهای می شناسد که خبرنگاران درآن به طور منظم کشته می شوند اما حکومت  در حل این جرایم ناکام است.