طاهر قادری با مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" جایزه یوتل ست را بدست آورد

طاهر قادری با مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" جایزه یوتل ست را بدست آورد

کابل، 11 قوس 1391

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی که توسط طاهر قادری تهیه شده است جایزه بهترین برنامه امسال یوتل‌ست را دریافت کرد.

به گزارش بی بی سی بیش از ۱۰۰ شبکه جهانی در هشت بخش جوایز بین المللی یوتل ست که در شهر ونیز ایتالیا برگزار شد، رقابت داشتند و یک گروه از کارشناسان مستقل بهترین کانال‌ها را در بخش‌های مختلفی همچون خبر٬ مستند٬ سینمایی٬ موسیقی٬ کودکان و ورزشی انتخاب کردند.

در بخش بهترین برنامه سال٬ مستند بی‌بی‌سی فارسی٬ برنامه‌های شبکه راپنفو روسی و شبکه پنج ایتالیا به مرحله نهایی راه یافتند که از بین آنها مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" با رای داوران به عنوان بهترین برنامه مستند سال انتخاب شد..

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن٬" با تهیه کنندگی طاهر قادری و کارگردانی هریت شاکراس به داستان ده هنرپیشه افغان می‌پردازد که در شهرکابل انتخاب شدند٬ در شهر بنگلور هند تمرین کردند و بالاخره بعد از فراز و فرودها در ماه آوریل نمایشنامه کمدی اشتباهات شکسپیر را در سالن تاریخی تئاتر شکسپیر در لندن (گلوب) اجرا کردند.

صادق صبا رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی و طاهر قادری تهیه کننده‌ این مستند در مراسم اهدای جوایز درشهر ونیز حضور یافتند و این جایزه را دریافت کردند.

طاهر قادری از سختی‌های تهیه این فیلم گفته است: "برای ساخت این فیلم با یک تیم بزرگ، چندین ماه کار کردیم. تهیه فیلم در هوای برفی کابل آغاز شد و بعدا فیلمبرداری تمرین‌ها در هوای بالای ۴۰ درجه هند٬ خالی از مشکل نبود. ولی واقعا خوشحال هستم که داوران مستندم را به عنوان بهترین برنامه سال انتخاب کردند."

سایمون البری٬ یکی از داوران در مراسم اهدای جوایز در مورد انتخاب برنامه‌ها گفت:"بدون شک سال ۲۰۱۲ سال تاریخی و پرماجرایی برای تلویزیون‌ها بوده است. انتخاب برنامه‌ها برای جوایز خیلی دشوار بود و ما از میان بهترین‌ها٬ بهترین‌هایشان را بر اساس ساخت و حرفه‌ای بودن انتخاب کردیم."