عفو بین الملل خواستار آزادی ژیلا بنی یعقوب شد

چهارشنبه، ۱۵ سنبله ۱۳۹۱

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی ژیلا بنی یعقوب، خبرنگار ایرانی شد. خانم بنی یعقوب روز اوایل هفته جاری برای اجرای حکم یک سال زندان خود، به زندان اوین تهران منتقل شد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد که آن هریسون، از مسئولان بخش خاورمیانه سازمان عفو بین الملل در این بیانیه از مقامات ایران خواست که فورا و بدون قید و شرط خانم بنی یعقوب را آزاد کرده و به وی اجازه دهند فعالیت حرفه‌ای خود را از سر بگیرد.

وی گفته است که این روزنامه نگار فقط به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود زندانی شده است.

ژیلا بنی یعقوب، ۴۱ ساله، خبرنگار و برنده جایزه شجاعت در خبرنگاری سال ۲۰۰۹ و همسر بهمن احمدی امویی، دیگر خبرنگار زندانی است.

ژیلا به همراه همسرش بهمن احمدی امویی در تاریخ ٣٠ جوزا ١٣٨٨ و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد در انتخابات مورد مناقشهٔ ٢٢ جوزا ١٣٨٨ دستگیر شدند. این خبرنگار در تاریخ ٢ سنبله ١٣٨٨ با سپردن وثیقه‌ای سنگین آزاد، اما بهمن احمدی امویی به پنج سال زندان محکوم شد

پیش‌تر گزارش شده بود به سه تن از خبر‌نگاران و فعالان امور زنان از جمله ریحانه طباطبایی، ژیلا بنی یعقوب و شیوا نظرآهاری گفته شده به زندان بروند و دوران محکومیت خود را بگذرانند.

ریحانه طباطبایی به پنج ماه حبس، شیوا نظرآهاری به چهار سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ژیلا بنی‌یعقوب به یک سال حبس و ۳۰ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری محکوم شده‌اند.

بیش از صد روزنامه‌نگار ایرانی، اردیبهشت ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به روسای دو قوه قضاییه و مقننه جمهوری اسلامی، از «توهین» و «تعرض» به روزنامه‌نگاران در ایران انتقاد کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی و اجرای قانون در قبال اهالی قلم شده بودند.

بر پایه اطلاعات گزارشگران بدون مرز، زندانی شدن ژیلا بنی یعقوب با همسرش بهمن احمدی امویی تنها مورد زندانی کردن زوج‌های خبرنگار نیست. پیش ازاین مهسا امرآبادی و همسرش نیز  به ترتیب به 2 و 6 سال زندان محکوم شده بودند.

این سازمان با اعلام این که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان خبر‌نگار و وب‌نگار در جهان است گفته است که پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری این کشور، تا اکنون بیش از ٥٧ زن روزنامه‌نگار و وب‌نگار بازداشت و از سوی دادگاه‌های انقلاب اسلامی به حبس‌های زندان از شش ماه تا ٧ سال محکوم شده‌اند.