مجید سعیدی برنده عنوان عکاس جهانی سال 2011 شد

کابل،‌ چهارشنبه 4 عقرب 1390

مجید سعیدی،‌ عکاس خبری نام آشنای ایران با مجموعه عکسی از قربانیان ماین در افغانستان،‌ عنوان« عکاس جهانی سال 2011» در مسابقات بین المللی نیویورک از آن خود کرد.

در مراسمی که روز دوشنبه 2 عقرب در مرکز فرهنگی لینکلن در شهر نیویورک امریکا برگزارشد مجسمه لوسی و مبلغ ده هزار دالر در غیاب مجیدی سعیدی، به وی تعلق گرفت.

مجموعه عکس قربانیان جنگ از معلولان جنگی در ولایت هرات گرفته شده است.

دراین مسابقه آنا دی پروسپرو،‌ عکاس ایتالیایی برنده عنوان« کشف سال » و دانیل بلترا،‌ عکاس اسپانیایی مقیم امریکا برنده عنوان« عکاس پرسپکتیو عمیق تر» شد

مسابقه بین المللی عکاسی هر سال در دو بخش حرفه ای و آماتور در 9 رشته با موضوعاتی چون مردم،‌ تبلیغات،‌ معماری، هنرهای زیبا و طبیعت برگزار می شود.

پیش ازاین شماری از عکاس مشهور جهان از جمله استیو مک کوری، جیمز نچوی و کارتیه برسون جایزه معتبر بنیاد لوسی را بدست آورده بودند.

مجید سعیدی عکاسی خبری را در سال 1369 با عکاسی از زلزله مهیب رودبار درشمال ایران آغاز کرد و از آن زمان تا اکنون با رسانه های زیادی در ایران و در سطح بین المللی کار کرده است.

وی پس از برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران در سرطان سال 1388 خورشیدی همزمان با موج بازداشت خبرنگاران و عکاسان،‌ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان محکوم شد و چندی بعد با پرداخت وثیقه آزاد شد.

مجید سعیدی پس از مدتی به عنوان عکاس خبری آژانس گتی ایمیجز به افغانستان آمد و اکنون به عنوان عکاس رسمی این آژانس بین المللی در افغانستان فعالیت دارد.

وی پیش از این با مجموعه عکس یک کودک معلول افغان، مدال طلای جشنواره عکاسی 2011 چین را در رشته« زنده گی روزانه» و جایزه دوم عکس سال 2010 یونیسف( صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل) را بدست آورده بود.

.