مجید سعیدی جایزه جهانی کندی را بدست آورد

کابل، 31 جوزا 1391

مجید سعیدی، عکاس آژانس عکس گتی درافغانستان، جایزه بین المللی رابرت اف کندی را که در زمینه حقوق بشر و اجرای عدالت اجتماعی است، بدست آورد.

این جایزه سه شنبه شب طی مراسمی در شهر فلورانس ایتالیا به مجید سعیدی اهدا شد.

جایزه رابرت اف کندی از سال  1389 خورشیدی هر سال همزمان با روز جهانی مطبوعات، به یک خبرنگار و عکاس فعال، شجاع و خلاق در  امور حقوق بشر و اجرای عدالت اجتماعی اهدا می شود.

این جایزه از سوی موسسه ای به همین نام اهدا می شود این موسسه در سال 1347 بعد از آن که بعد از آن که عکس ترور رئیس جمهور فقید امریکا بازتاب جهانی یافت، توسط فرزند ارشد او به هدف  دفاع ازحقوق بشر، عدالت اجتماعی و قدرت عملکرد فردی دراین کشور پایه گذاری شد.

مجید سعیدی فعالیت حرفه ای اش در سال 1369 با عکاسی از زلزله مهیب رودبار درشمال ایران آغاز کرد و از آن زمان تا اکنون با رسانه های زیادی در ایران و در سطح بین المللی کار کرده است.

او پس از برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران در سرطان سال 1388 خورشیدی همزمان با موج بازداشت خبرنگاران و عکاسان،‌ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان محکوم شد و چندی بعد با پرداخت وثیقه آزاد شد.

وی پس از آزادی به عنوان عکاس خبری آژان عکس گتی به افغانستان آمد و از آن زمان تا اکنون در مناطق مختلف افغانستان کار می کند.

مجید سعیدی در ماه عقرب سال گذشته با مجموعه عکسی از قربانیان ماین در افغانستان،‌ عنوان« عکاس جهانی سال » را در مسابقات بین المللی نیویورک از آن خود کرد او پیش از آن مدال طلای جشنواره عکاسی 2011 چین را در رشته« زنده گی روزانه» و جایزه دوم عکس سال 2010 یونیسف را بدست آورده بود.